اجاره خانه در استرالیا

خانه|اجاره خانه در استرالیا

معرفی خدمات شرکت 

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

اجاره خانه در استرالیا

یکی از چالش‌هایی که بعد از دریافت اقامت استرالیا و در بدو ورود به استرالیا باید با آن دست‌وپنجه نرم کنید، اجارۀ محلی مناسب برای سکونت است. از آنجا که پروسۀ اجاره خانه در استرالیا کاملاً با ایران متفاوت است، لازم است اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای سکونت انتخاب کنید. مبالغ اجاره در شهرها و مناطق مختلف استرالیا با یکدیگر متفاوت است. مبلغ اجاره‌ای که قادر به پرداخت آن هستید، در انتخاب محل زندگی و نوع سکونت شما نقش بسیار مهمی دارد. درنتیجه، در ابتدا باید نرخ اجاره در مناطق مختلف هر شهر را مقایسه کنید.

به‌طور کلی، هرچقدر به City Center یا همان مرکز شهر نزدیک‌تر شوید، قیمت خانه بالاتر است و هرچقدر از آن دور شوید و به‌سمت محله‌ها یا همان Suburbهای دورتر از مرکز شهر بروید، اجارۀ خانه کم‌تر می‌شود. محله‌ها (Suburbs) هرکدام دارای یک کد پستی مشخص چهاررقمی هستند که می‌توانید با واردکردن نام محله یا کد پستی آن در سایت‌های خانه‌یابی به‌راحتی قیمت آن محلۀ موردنظر را پیدا کنید و از طریق گوگل‌مپ فاصلۀ آن خانه را با محل تحصیل یا محل کار خود به دست آورید. معمولاً تمامی محله‌ها از سیستم حمل‌ونقل خوبی برخوردار هستند و می‌توانید با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی در اقصی نقاط شهر رفت‌وآمد داشته باشید؛ البته برخی خانه‌ها ممکن است خیلی نزدیک به ایستگاه قطار باشند و برخی دیگر کمی دورتر باشند. اگر خانۀ شما دورتر از ایستگاه قطار باشد و ماشین شخصی هم نداشته باشید، باید از اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس‌ها معمولاً در اکثر محله‌ها رفت‌وآمد می‌کنند.

در این مقاله تمامی نکات لازم برای اجاره خانه در استرالیا را برای شما طرح خواهیم کرد و به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

میانگین قیمت اجاره خانه در استرالیا

قیمت اجارۀ خانه در ایالت‌های مختلف استرالیا با هم تفاوت دارد. همچنین، بسته‌به نوع خانه قیمت‌ها بسیار متفاوت خواهند بود اما به‌طور کلی، اگر بخواهیم میانگین قیمت خانه در استرالیا را اعلام کنیم، این عدد حدود ۴۵۰ دلار در هفته در مناطق شهری و ۳۷۰ دلار در هفته در مناطق کم‌جمعیت است. مقایسۀ قیمت اجاره در ایالت‌های مختلف با تفکیک شهری و مناطق کم‌جمعیت به‌صورت زیر است:

مناطق شهر قیمت اجاره آپارتمان در شهر قیمت اجاره خانه در شهر مناطق کم‌حمعیت قیمت اجاره خانه در مناطق کم‌جمعیت

اجاره خانه در شهر سیدنی

$520 $600 کم‌جمعیت NSW $400

اجاره خانه در شهر پرت

$320 $370 کم‌جمعیت WA $340

اجاره خانه در شهر ملبورن

$420 $430 کم‌جمعیت VIC $310

اجاره خانه در شهر هوبارت

$350 $450 کم‌جمعیت TAS $300

اجاره خانه در شهر داروین

$344 $490 کم‌جمعیت NT $470

اجاره خانه در شهر کنبرا

$450 $550 کم‌جمعیت ACT کم‌جمعیت ندارد

اجاره خانه در شهر بریزبین

$405 $440 QLD $370

اجاره خانه در شهر ادلاید

$310 $380 SA $280
میانگین کل استرالیا $450 $450 میانگین $370

 

اجاره خانه در استرالیا و شرایط اجاره موقت

اما باتوجه به اینکه اجاره خانه در استرالیا برای اولین بار کار راحتی نیست، توصیه می‌شود که یکی از راه‌های زیر را ابتدا به‌عنوان خانۀ مؤقتی اجاره کنید. مدت خانۀ مؤقتی که اجاره می‌کنید حتماً بین یک تا دو ماه باشد. ممکن است حتی نیاز باشد هزینۀ بیش‌تری از اجارۀ معمول پرداخت کنید؛ چاره‌ای نیست. البته در ادامه به روش‌های کم‌هزینه‌تر نیز اشاره خواهیم کرد.

۱. روش اول

قبل از ورود به استرالیا می‌توانید از سایت airbnb خانۀ مؤقتی اجاره کنید تا بعد از ورود بتوانید راحت به‌دنبال خانه باشید. در سایت airbnb می‌توانید مدل‌های مختلف خانه ازجمله خانۀ مستقل، اتاق مستقل و اتاق اشتراکی اجاره کنید. ابتدا سرچ خود را انجام دهید و نوع خانه‌ای که تمایل دارید را انتخاب کنید. بعد از اینکه خانه را انتخاب کردید، یک پیام به صاحب‌خانه بدهید و با او ارتباط بگیرید. اگر صاحب‌خانه شما را تأیید کرد، مبلغ واریزی به صاحب‌خانه را می‌توانید از طریق صرافی انتقال دهید.

برای استفاده از airbnb ممکن است نیاز باشد از دوستان خود کمک بگیرید. اگر به‌دنبال خانه‌های ارزان‌تر در این سایت هستید، گزینۀ instant book را فعال کنید تا بتوانید صاحب‌خانه‌هایی که حاضرند با کمی تخفیف خانه را اجاره دهند پیدا کنید. مزیت این سایت این است که خانه‌های آن با اثاث هستند و شما در بدو ورود نیازی نیست وسایل و اثاث تهیه کنید.

۲. روش دوم

و اما روش دوم برای اجارۀ خانۀ مؤقت در بدو ورود این است که در شبکه‌های اجتماعی بین جامعۀ ایرانیان استرالیا پرس‌وجو کنید. برای این منظور بهترین راه، استفاده از فیس‌بوک است. یک اکانت فیس‌بوک درست کنید و داخل اکانت خود سرچ کنید و در گروه‌های فیس‌بوکی که در شهر مدنظرتان است عضو شوید. برای مثال، اگر به شهر سیدنی می‌روید، سرچ کنید:‌ «ایرانیان در سیدنی» و هر گروهی که پیدا کردید در آن عضو شوید. سپس داخل گروه‌ها نیاز خود را بنویسید. برای مثال این‌طور بنویسید:‌ «سلام، ما یک خانوادۀ سه‌نفری هستیم که در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ می‌خواهیم به سیدنی مهاجرت کنیم. برای شروع نیاز داریم یکی دو ماه یک‌خانه اجاره کنیم. دوستان کسی را می‌شناسید؟‌» به همین سادگی شما می‌توانید شخص صاحب‌خانه را پیدا کنید و با او توافق کنید. مزیت این روش نسبت به Airbnb در ارزان‌تربودن آن است. همچنین، شخص صاحب‌خانه چون هم‌وطن شما است، حتماً به شما توصیه‌های خوبی راجع‌به شروع زندگی در استرالیا خواهد داشت. همین توصیه‌ها می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد. حتماً تا جایی که می‌توانید در اینترنت به افراد مختلف بسپارید و مطمئن باشید که از این روش به نتیجه خواهید رسید. اگر نشد هم سراغ روش اول بروید و از Airbnb اجاره کنید.

نحوه اجاره خانه در استرالیا

به‌طور کلی، اجاره خانه در استرالیا توسط معاملات املاک صورت می‌گیرد ولی در موارد معدود شاید بتوانید به‌طور مستقیم از صاحب‌خانه هم اجاره نمایید.

مرحلۀ اول اجاره خانه در استرالیا، انتخاب محله است. یک‌ راه برای انتخاب محله، مشورت با افرادی است که سال‌ها در استرالیا زندگی می‌کنند. همچنین، انتخاب محله می‌تواند با محل کار شما متناسب باشد. به‌طور کلی، بهتر است بیش‌تر از یک ساعت از مرکز شهر دور نشوید.

مرحلۀ دوم، انتخاب نوع خانه است. انواع خانه‌ها را بالاتر توضیح دادیم. حال اگر شما خانواده‌ای هستید که بچه دارید، احتمالاً اجارۀ یونیت و یا تاون‌هاوس برای شما بهترین گزینه باشد. در محله‌های اطراف مخصوصاً محله‌هایی که در آن ایرانی‌ها سکونت دارند، بهتر است خانه اجاره کنید. اگر مجرد هستید، می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها آپارتمان‌های اشتراکی بگیرید. اگر زوجی هستید که بچه ندارید هم آپارتمان‌ها یا خانه‌های اشتراکی می‌تواند هزینه‌های شما را به نصف (حدود ماهی ۱۰۰۰ دلار اجاره) برساند. یونیت و تاون‌هاوس هم برای زوج‌های بدون بچه گزینۀ مناسبی است.

مرحلۀ سوم، پرکردن فرم‌ها و شروع جست‌وجو در وب‌سایت است. مرسوم‌ترین روش به این صورت است که ابتدا شرایط خانۀ موردنظر خود نظیر محل آن، تعداد اتاق‌ خواب، ماکزیمم اجاره‌ای که می‌توانید پرداخت کنید و… را در وب‌سایت‌های زیر وارد می‌کنید و وب‌سایت، لیست خانه‌هایی که به شرایط شما نزدیک‌تر هستند، تصاویر آن‌ها و نام آژانس املاکی که مسئول اجاره‌دادن آن خانه‎ها هستند را در اختیارتان می‌گذارد. آگهی‌های تبلیغاتی برای اتاق‌های اجاره‌ای در وب‌سایت‌هایی مانند وب‌سایت‌های زیر موجود هستند:

ابتدا حتماً فرم‌های موردنظر در این وب‌سایت‌ها را تکمیل کنید و مدارک را آماده کنید. معمولاً نیاز به داشتن معرف‌هایی خواهید داشت. حتماً با معرف‌ها صحبت کنید و به آن‌ها بگویید که ممکن است از طرف بنگاه با آن‌ها تماس گرفته شود. وقتی فرم‌های شما آماده باشد و همه را در اپلیکیشن کامل کرده باشید، در مراحل بعدی بسیار چابک‌تر می‌توانید عمل کنید.

معمولاً اجاره‌کردن اولین خانه در استرالیا به‌خصوص در شهرهای ملبورن و سیدنی به‌آسانی امکان‌پذیر نخواهد بود؛ زیرا در این زمان شما هنوز سابقۀ اجاره‌کردن خانه در استرالیا را ندارید و صاحب‌خانه‌ها معمولاً به‌سختی به شما اعتماد می‌کنند. یکی از مدارک مهمی که هنگام پرکردن فرم‌های اجارۀ خانه باید ارائه شود، فیش حقوقی است تا صاحب‌خانه اطمینان حاصل کند که شما توان پرداخت اجارۀ او را دارید. از آنجا که اکثر افراد در زمان اجارۀ اولین خانۀ خود هنوز شغل پیدا نکرده‌اند و فیش حقوقی ندارند، باید بنیۀ مالی خود را از طریق دیگری مثل حساب بانکی نشان دهند. برخی از افراد برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنند تا اجارۀ بالاتری پرداخت کنند و یا اجارۀ چند ماه را پیشاپیش بپردازند.
مدارکی که برای اجاره کردن خانه در استرالیا لازم دارید عبارتند از: مدرک شناسایی (گواهینامۀ رانندگی ویکتوریا یا پاسپورت) و مدارکی که نشان دهد توان مالی پرداخت اجاره را دارید. درمجموع، در زمان اجارۀ اولین خانه هرچه مدارک شناسایی و مخصوصاً مدارک بنیۀ مالی بیش‌تری ارائه دهید، احتمال بیش‌تری وجود دارد که بتوانید خانۀ موردنظر را اجاره کنید. اگر دوستانی هم در استرالیا دارید، آن‌ها می‌توانند کمک زیادی به شما کنند؛ زیرا معمولاً از شما خواسته می‌شود که یکی دو نفر را به‌عنوان آشنا انتخاب کنید.

مرحلۀ چهارم، تعیین زمان بازدید خانه است تا از نزدیک‌ خانه را بررسی کنید؛ یعنی شما ابتدا خانۀ موردنظر را در سایت پیدا می‌کنید، برای آن خانه اعلام تمایل می‌کنید و یکی از تایم‌هایی که برای شما نمایش داده می‌شود را برای بازدید انتخاب می‌کنید. سپس رأس ساعت در تایم مشخص‌شده در خانۀ موردنظر حضور پیدا می‌کنید و بازدید انجام می‌دهید. این بازدیدها معمولاً به‌صورت گروهی انجام می‌شوند؛ به‌صورتی‌که تمام افرادی که خانه را پسندیده‌اند، در تایم بازدید آنجا خواهند بود. اگر خانه را بازدید کردید و پسندیدید، باید به‌سرعت وارد عمل شوید.

مرحلۀ پنجم، ارسال پیشنهاد به بنگاه است. در این مرحله اگر از خانه خوشتان آمده است، نباید تعلل کنید؛ چون از قبل فرم‌ها را پرکرده‌اید، شما یک گام جلوتر هستید و می‌توانید با چند کلیک ساده اظهار تمایل خود را برای بنگاه ارسال کنید. اگر خانۀ اولتان است، پیشنهاد می‌کنیم حتماً با ایجنت تماس بگیرید و به او بگویید که خانه را دوست دارید و حاضر هستید سه تا شش ماه اجاره را یکجا پرداخت کنید. این اقدام شانس شما را برای گرفتن خانه بسیار بیش‌تر می‌کند.

مرحلۀ ششم، تأیید بنگاه است. درنهایت، بنگاه با هماهنگی صاحب‌خانه یکی از متقاضیان را انتخاب می‌کند. اگر برنده شدید، حالا برای یک سال می‌توانید در آن خانه سکونت کنید. معمولاً اجارۀ خانۀ دوم از خانۀ اول بسیار راحت‌تر خواهد بود. بعد از اجارۀ خانه در استرالیا دقت داشته باشید که برخلاف ایران، برق، گاز، تلفن، اینترنت و آب توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شوند و برای تأمین آن‌ها باید با این شرکت‌ها قرارداد ببندید. درنتیجه، قبل از ورود به خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، لازم است که برق، گاز، آب و تلفن را وصل نمایید. آژانس املاک می‌تواند شما را به شرکت‌های مربوطه ارجاع دهد. لیستی از این شرکت‌ها در وب‌سایت Essential Services Commission و Victorian Energy Compare  قرار دارد و می‌توانید قیمت‌های آن‌ها را مقایسه کنید.

 

8 مورد از قوانین و مقررات اجاره خانه در استرالیا

قبل از جست‌وجوی خانه باید در مورد قوانین و مقررات بنگاه املاک و اجارۀ خانه اطلاعاتی داشته باشید. این موارد شامل نکات زیر هستند:

۱- در استرالیا شما با صاحب‌خانه کاری ندارید. اصلاً او را نمی‌بینید و تمامی امور شما توسط بنگاه انجام می‌شود حتی کلید خانه را از بنگاه دریافت می‌کنید و به بنگاه تحویل می‌دهید. هر خرابی‌ای در خانه به وجود بیاید، باید به بنگاه اعلام کنید و بنگاه هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد و شخص موردنظر را برای تعمیر ارسال می‌کند.

۲- قراردادها معمولاً یک‌ساله هستند و درصورتی‌که سال بعدی امضای مجدد سالانه نکنید، قرارداد به‌طور اتوماتیک ماه‌به‌ماه ادامه خواهد داشت. حتماً باید ۲۸ روز جلوتر اعلام کنید که می‌خواهید از خانه بلند شوید وگرنه باید ضرر و زیان آن ۲۸ روز را بدهید.

۳- امضای اجاره‌نامه: اجاره‌نامه قراردادی بین شما و صاحب‌ملک بوده که باید مواردی ازقبیل مدت‌زمان اقامت شما در آن خانه، مقدار اجارۀ پرداختی توسط شما و زمان پرداخت در آن لحاظ شود. همچنین اگر شرط خاصی  برای آن خانه وجود دارد، مانند نگهداری حیوانات خانگی، باید در قرارداد ذکر شود. هر موردی در زمینهٔ ملک اجاره‌ای باید با آژانس املاک موردتوافق قرار گیرد و قبل از امضای قرارداد در فرم اجاره ثبت گردد.

۴- پرداخت باند (bond) یا ودیعه: مبلغ ودیعه معمولاً حدود یک ماه تا شش هفتۀ اجاره بوده و این مبلغ تا زمان تحویل‌ خانه توسط یک مرجع قانونی نگهداری می‌شود. پس از تحویل‌خانه و انجام بازرسی خانه توسط نمایندۀ آژانس املاک، مبلغ ودیعه بازپرداخت می‌شود. اگر نیاز به تعمیری در خانه باشد که به‌واسطۀ بی‌دقتی شما ایجاد شده باشد، هزینۀ آن تعمیر از مبلغ ودیعه کسر خواهد شد.

۵- ایجنت یا بنگاه هر سه ماه یک‌بار از خانۀ شما دیدن می‌کند و عکس‌هایی هم تهیه می‌کند تا مطمئن شوند که شما به خانه آسیبی وارد نکرده‌اید.

۶- اگر خانۀ خود را از شخصی به‌طور مستقیم اجاره می‌کنید، برای مثال، در بدو ورود می‌خواهید دو ماه خانۀ مؤقت از یک هم‌وطن اجاره کنید، بهتر است فرم اجاره‌نامه را به‌صورت آنلاین دانلود کرده و پر کنید تا هر دو طرف امضا کنند که خدای‌ نکرده در آینده مشکلی برای شما به وجود نیاید. این فرم در اینترنت برای هر شهری متفاوت است و می‌توانید به‌راحتی آن را پیدا کنید و دانلود و پر کنید.

۷- زمانی‌که خانۀ موردنظر خود را پیدا کردید و توافق برای اجاره‌کردن آن حاصل شد، باید قبل از امضای قرارداد، هر چیزی که به آن خانه مرتبط است را به‌دقت بررسی نمایید. این موارد شامل اجاق‌گاز، لوله‌کشی، سیستم گرمایشی، سیستم امنیتی و قفل در و پنجره‌ها است. جهت اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت Consumer Affairs Victoria مراجعه نمایید. البته درصورتی‌که خانه را از طریق آژانس املاک اجاره کنید، نمایندۀ آژانس از تمامی قسمت‌ها و تأسیسات خانه عکس‌برداری می‌کند و از شما انتظار می‌رود خانه را دقیقاً به همان شکل تحویل دهید.

۸- اگر خانه‌ای را اجاره کرده‌اید و می‌خواهید بخشی از آن را به شخص دیگری اجاره دهید، حتماً ضوابط نوشته‌شده در قرارداد را مشاهده کنید. در بسیاری از قراردادها مالک حق اجاره‌دادن ملک اجاره‌ای را به شما نمی‌دهد.

 

اجاره خانه در استرالیا و خرید اثاث و لوازم

قبل از خرید اثاث و به‌طور کلی قبل از ورود به استرالیا باید به این فکر باشید که آیا لوازم و اثاث خود را از ایران به استرالیا انتقال بدهید یا خیر؟‌ اینکه بگوییم این کار منطقی است یا خیر، کاملاً بستگی به شرایط شما دارد. انتقال اثاث و لوازم از ایران به استرالیا بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. حال باید حساب کنید که وسایل شما در ایران چقدر ارزش‌ دارند. اگر ارزش آن‌ها خیلی کم‌تر از هزینۀ انتقال آن است، پس بهتر است در استرالیا وسایل خریداری کنید اما اگر ارزش وسایل شما در ایران خیلی بیش‌تر از آن مبلغ است، گزینۀ انتقال اثاث به استرالیا بسیار منطقی به نظر می‌آید.

اگر بخواهید در استرالیا برای شروع زندگی وسایل تهیه کنید، باید حدود ۲۵۰۰ دلار هزینه کنید؛ البته اگر متأهل هستید و بچه‌ دارید، ممکن است تا ۳۵۰۰ دلار هم نیاز باشد تا هزینه کنید. با این مبالغ می‌توانید وسایل کاملاً متوسطی تهیه کنید. وسایل لاکچری در استرالیا بسیار گران هستند. اگر اثاث شما در ایران لاکچری هستند، حتماً آن‌ها را به استرالیا انتقال دهید.

اگر مجرد هستید و یا متأهل هستید و می‌خواهید با کم‌ترین هزینۀ ممکن اثاث خود را تهیه کنید، می‌توانید از سایت Gumtree  و یا از بخش Marketplace در فیس‌بوک با هزینۀ بسیار کمی وسایل اولیۀ زندگی را فراهم کنید. با خرید وسایل دست‌دوم شاید با ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار بتوانید تمام وسایل موردنیاز برای زندگی را تهیه کنید.

پرسش و پاسخ

رفتم استرالیا خونه اجاره کنم یا بخرم؟

اگر با ویزای اقامت دائم به استرالیا آمده‌اید و یا ویزای شما به‌زودی تبدیل به اقامت می‌شود و شغلی هم دارید، حتماً با یک بروکر وام صحبت کنید. برنامه‌ریزی برای خرید خانه در استرالیا بسیار مهم است. گاهی اوقات شما با همان اجاره‌ای که در حال پرداخت آن هستید می‌توانید خانه خرید کنید. برای این منظور به‌محض اینکه شغلی پیدا کردید، با یک بروکر تماس بگیرید و مراتب را به اطلاع بروکر برسانید. بروکر به شما می‌گوید که آیا امکان خرید خانه‌دارید یا خیر.

قیمت اجارۀ خانه در استرالیا به‌طور متوسط چقدر است؟

اجاره در ملبورن به‌طور متوسط ۴۴۰ دلار است.

آیا می‌توانم در استرالیا خانه با وسایل اجاره کنم؟

بله، می‌توانید اما معمولاً هفته‌ای ۱۰۰ دلار باید گران‌تر اجاره دهید.

اجاره در کدام شهر استرالیا از همه ارزان‌تر است؟

شهر آدلاید معمولاً از همۀ شهرها ارزان‌تر است.

من چه مدت برای شروع زندگی در استرالیا خانه اجاره کنم؟‌

حداقل یک تا دو ماه نیاز است تا بتوانید خانۀ مدنظرتان را پیدا کنید؛ پس اجارۀ مؤقت را برای یک تا دو ماه رزرو کنید.

اجارۀ خانه در استرالیا سخت است؟

اگر بار اول است که خانه اجاره می‌کنید، بله کمی دشوار است؛ البته راهکارهای بسیار خوبی در مقاله برای اجارۀ خانه در استرالیا به شما داده شد.

آیا می‌توانم خانه‌های مشترک اجاره کنم تا هزینه‌هایم کم شود؟‌

بله، می‌توانید؛ مخصوصاً اگر مجرد هستید بسیار راهکار خوبی است. در این صورت شاید با هفته‌ای ۲۰۰ دلار بتوانید خانۀ مدنظرتان را اجاره کنید.

آخرین دیدگاه‌ها