دولت استرالیا

خانه|دولت استرالیا

معرفی خدمات شرکت 

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

دولت استرالیا

دولت استرالیا که بانام‌های «دولت مشترک‌المنافع» یا «دولت فدرال» نیز شناخته می‌شود، قوه مجریه حاکم در استرالیا است. دولت استرالیا، حکومت پادشاهی مشروطه فدرال است که به‌صورت مردم‌سالاری نیابتی اداره می‌شود. دولت استرالیا در سال ۱۹۰۱ میلادی پس از موافقت‌نامه بین شش مستعمره بریتانیایی که شش ایالت کنونی هستند تشکیل شد.

در این مقاله قصد داریم شمارا با ساختار دولت استرالیا و ارکان آن آشنا کنیم. همچنین نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه دولت استرالیا و نخست‌وزیران آن تاکنون. پس با ما همراه باشید.

قانون اساسی استرالیا

قانون اساسی استرالیا را می‌توان به‌عنوان محور دولت استرالیا معرفی کرد. قانون اساسی استرالیا در سال 1901 میلادی به اجرا درآمد و از آن تاریخ چارچوب عملکرد دولت ملی استرالیا را معین می‌کند.

قانون اساسی استرالیا سیستم حکومتی این کشور را دموکراسی انتخاباتی اعلام کرده است. یک سیستم دولت پارلمانی که در آن شهروندان استرالیائی می‌توانند مشارکت کنند و نظرشان را ابراز کنند. این سیستم بر مبنای سنت‌های دموکراتیک است و بردباری مذهبی و آزادی اجتماعات را تشویق می‌کند. نهادها و مؤسساتی که در قلب دولت ملی استرالیا است خصلت‌های مشترک زیادی با رسوم دولت‌های انگلیس و آمریکای شمالی دارد.

بر اساس قانون اساسی استرالیا، سیستم حکومتی استرالیا گونه‌ای از دموکراسی وست مینستر (Westminster) است که از اسم قصر وست مینستر مقر مجلس انگلیس گرفته‌شده است. این سیستم حکومت پارلمانی در طول قرن‌ها توسعه‌یافته است.

ویژگی‌های عمده آن عبارت‌اند از یک رئیس کشور که رهبر دولت نیست و یک دولت اجرایی که منتخب از مجلس است و مستقیماً جوابگو به آن می‌باشد. همچنین سیستم قضایی مستقل از مجلس است. تفاوت بین مجلس‌های استرالیا و وست مینستر این است که اختیارات مجلس‌های استرالیا محدود به ایالت خود یا سطح ملی است درحالی‌که در شکل وست مینستر، مجلس اختیار قانون‌گذاری برای همه اجزای کشور را دارد.

قانون اساسی در استرالیا قداست خاصی دارد و به‌سختی امکان تغییر اصول آن وجود دارد. البته طبق قانون، امکان اصلاح اصول قانون اساسی وجود دارد اما این مسئله تنها با تائید اکثریت رأی‌دهندگان در یک همه‌پرسی سراسری امکان‌پذیر است. بر این اساس، هر اصلاح پیشنهادی بایستی با اکثریت دوگانه تصویب شود: اکثریت رأی‌دهندگان در سراسر کشور و همچنین اکثریت رأی‌دهندگان در اکثریت ایالت‌ها (حداقل چهار ایالت از شش ایالت باید به اصل پیشنهادی رأی مثبت دهند).

ساختار دولت استرالیا

قانون اساسی استرالیا ساختار دولت این کشور را روشن کرده است. قانون اساسی یک سیستم فدرال مشخص می‌کند که شامل یک دولت ملی (کامنولث Commonwealth) و شش دولت ایالتی می‌باشد. حکومت‌ها در هر دو سطح فدرال و ایالت شامل سه قوه هستند: مقننه (مجلس)، مجریه و قضائیه.

بر این اساس دولت استرالیا به سه نوع تقسیم می‌شود که هرکدام وظایف خاصی را دنبال می‌کنند.

۱. دولت فدرال با رهبری Prime Minister

اگرچه در استرالیا هم ملکه الیزابت دوم نقش بالاترین مقام سلطنتی این کشور را دارد، ملکه جانشین خود را با نظر دولت فدرال استرالیا به‌عنوان فرماندار کل استرالیا منصوب می‌کند. فرماندار کل اختیارات بالایی دارد ولی در اجرا و در واقعیت نقش اول اجرایی کشور نخست‌وزیر استرالیا است که رهبر دولت فدرال نیز هست. دولت فدرال در استرالیا مسئول روابط خارجی و تجارت، مهاجرت و دفاع هست.

در استرالیا مردم می‌بایست در انتخابات شرکت کنند و شرکت در انتخابات در استرالیا الزامی است. آن‌ها نمایندگان مجلس استرالیا را انتخاب می‌کنند، سپس رئیس حزبی که بیشترین تعداد نماینده را در مجلس نمایندگان دارد، به‌عنوان نخست‌وزیر استرالیا انتخاب می‌شود. بعدازاینکه نخست‌وزیر در استرالیا انتخاب شد، او می‌بایست کابینه دولت را تشکیل دهد و وزرای کابینه (Government Ministers) خود را از بین اعضای مجلس نمایندگان و سنا مشخص کند.

۲. دولت ایالتی با رهبری Premier و Chief Minister

هر ایالت و قلمرو نیز انتخابات خود را دارند و Premier و Chief Minister را به‌عنوان بالاترین مقام انتخاب می‌کنند. قوانین ایالتی علاوه بر اینکه مستقل هستند، تابع قوانین فدرال نیز می‌باشند. در عمل دولت ایالتی و دولت فدرال درزمینهٔ های مختلف ازجمله آموزش، حمل‌ونقل، سلامتی و اجرای قانون باهم همکاری می‌کنند.

۳. دولت محلی با مدیریت Mayor

 

دولت‌های محلی در استرالیا نقش کنترل شهرها و روستاها را دارند. آن‌ها وظیفه نظارت بر حمل‌ونقل های محلی، جمع‌آوری زباله و برنامه‌ریزی شهری را دارند. آن‌ها همچنین مسئولیت ایجاد سرویس‌هایی از قبیل کتابخانه‌ها، خدمات به بچه‌ها، برگزاری فستیوال‌ها و جشن‌ها و اموری از این قبیل می‌باشند. بالاترین مقام دولت محلی شهردار هست.

نخست‌وزیر استرالیا

نخست‌وزیر بالاترین مقام حکومتی در استرالیا است که توسط اعضای مجلس انتخاب می‌شود. معمولاً رهبر هر حزبی که اکثریت کرسی‌ها را در انتخابات به خود اختصاص دهد، به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی می‌شود.

نخست‌وزیر استرالیا مسئولیت اداره کشور را بر عهده دارد و دوره کاری او نیز محدودیتی ندارد. مادامی‌که حزب وی در مجلس اکثریت را در دست داشته باشد او می‌تواند به نخست‌وزیری خود ادامه دهد.

از سال 1901 میلادی که قانون اساسی استرالیا به تصویب رسید، تاکنون 30 نفر سمت نخست‌وزیری استرالیا را بر عهده داشته‌اند که طولانی‌ترین دوره آن مربوط به رابرت منزیز با 18 سال و کوتاه‌ترین دوره آن مربوط به فرانک فورد با یک هفته است.

در ادامه لیست ده نخست‌وزیر اخیر استرالیا به همراه حزب آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید

نام زمان نخست‌وزیری حزب
گاف ویتلم 1972-1975 حزب کارگر
مالکوم فریزر 1975-1983 حزب لیبرال
باب هاوک 1983-1991 حزب کارگر
پل کیتینگ 1991-1996 حزب کارگر
جان هوارد 1996-2007 حزب لیبرال
کوین راد 2007-2010 حزب کارگر
جولیا گیلارد 2010-2013 حزب کارگر
تونی ابوت 2013-2015 حزب لیبرال
مالکوم ترنبول 2015-2018 حزب لیبرال
اسکات موریسون از 2018 حزب لیبرال

مجلس در استرالیا

در استرالیا مجلس دو قسمت اصلی دارد:

1. مجلس نمایندگان یا سفلا (Lower House – House of representative) با ۱۵۰ نفر عضو که از طرف مردم انتخاب می‌شوند. رئیس مجلس نیز توسط رأی‌گیری داخل مجلس انتخاب می‌شود.

2. مجلس سنا یا علیا (Upper House – House of Senate) با ۷۶ سناتور که شامل ۱۲ نماینده از هر ایالت و ۲ نماینده از هر قلمرو هست؛ که عمدتاً تصمیمات مجلس نمایندگان را موردبررسی قرار می‌دهد.

تفاوت این دو مجلس در این است که تعداد نمایندگان در مجلس نمایندگان از هر ایالت متفاوت است ولی هر ایالت ۲ سناتور در مجلس سنا دارد. به‌علاوه، دوره نمایندگی ۳ سال است ولی دوره سناتوری ۶ سال هست.

قانون اساسی استرالیا لیست‌های موضوعاتی را که مجلس فدرال می‌تواند در مورد آن‌ها قانون وضع کند مشخص کرده است. این لیست‌ها شامل امور خارجه، تجارت بین ایالات و بین‌المللی، دفاع و مهاجرت است. مشروط به استثناهایی، ایالات و قلمروها می‌توانند قوانین مربوط به تمام امورات ایالت و قلمرو خودشان را وضع کنند. ولی ایالات و قلمروها نمی‌توانند قوانینی وضع کنند که در تضاد با قوانین فدرال باشد. نمونه‌هایی از زمینه‌هایی که زیرپوشش قوانین ایالات و قلمروها هستند عبارت‌اند از آموزش، جاده‌ها، پلیس، آتش‌نشانی و حمل‌ونقل عمومی.

نقش حزب‌ها در ساختار دولت استرالیا

 

در استرالیا اکثر سیاستمداران متعلق به یک حزب مشخص هستند، آن‌ها فعالیت حزبی خود را همواره در دستور کاردارند و مردم نیز تشویق می‌کنند تا در حزب‌های آن‌ها شرکت کنند و به‌نوعی پایه سیاست از درون حزب‌ها شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که هر شخص را علاوه بر سمتی که دارد، با حزب متعلق به آن می‌شناسند. از حزب‌های مهمی که در حال حاضر در استرالیا و دولت استرالیا فعالیت دارند می‌توان به حزب آزادی‌خواه استرالیا (Liberal party of Australia)، حزب کارگر استرالیا (Australian Labor Party)، حزب ملی استرالیا‌ (The Nationals) و حزب سبز (The greens) اشاره کرد.

قوه قضائیه استرالیا

 

قانون اساسی استرالیا اصل استقلال قوه قضائیه را به رسمیت شناخته است. سیستم حقوقی استرالیا بازتابی از مفاهیم بنیادی نظام‌نامه‌ای دادگستری و تساوی در برابر قانون است. سیستم قضایی در استرالیا مسئول تفسیر و اعمال قوانین است. قضات در انجام دادن این مسئولیت مستقل از دولت عمل می‌کنند. دادگاه عالی استرالیا بالاترین دادگاه استیناف برای تمام اختلافات حقوقی است. یکی از کارکردهای اصلی دادگاه عالی تفسیر قانون اساسی استرالیا است. این دادگاه ممکن است تشخیص دهد که قانونی مغایر قانون اساسی است و درنتیجه آن قابل‌اعمال نمی‌باشد.

تاریخچه دولت استرالیا

 

پس از ورود بریتانیایی‌ها و تا پیش از ۱۹۰۱ میلادی استرالیا از ۶ مستعمره جداگانه و خودمختار زیر نظر دولت بریتانیا تشکیل‌شده بود که مستقل از هم توسعه یافتند. هر مستعمره، قانون اساسی و قانون ویژه خود در امور دفاعی، مهاجرت، پست، بازرگانی و ترابری را داشت. این موضوع باعث دشواری‌هایی بین مستعمره‌ها می‌شد. برای نمونه، بازرگانی و ترابری بین مستعمره‌ها گران و کُند بود و اجرای قانون، در مستعمره‌ها سخت بود.

علاوه براین، مستعمره‌های جدا از هم نظام دفاعی ضعیفی داشتند. درنتیجه، مردم خواستند که مستعمره‌ها با یکدیگر متحد شوند. از آن مهم‌تر شکل‌گیری هویت ملی استرالیایی بود و حس ملی‌گرایانه فراگیری بین همه ساکنان استرالیا وجود داشت. در رقابت‌های بین‌المللی، تیم‌های ورزشی مستعمره‌ها همگی باهم بانام “استرالیا” شرکت می‌کردند و فرهنگ استرالیایی در ترانه‌ها، اشعار، داستان‌ها و هنر، در حال گسترش بود.

سال ۱۹۰۱، شش بخش برای افزایش قدرت مرزی خود و تشکیل ارزش‌های مشترک به هم پیوستند. این اتفاق مهم را Federation می‌نامند. در این زمان بود که کشور استرالیا به معنای امروزین آن متولد شد.

حکومت پادشاهی در استرالیا

بر اساس قانون اساسی، استرالیا یک کشور مستقل است ولی رشته پیوند مشروطه را با الیزابت دوم ملکه بریتانیای کبیر که ملکه استرالیا هم هست حفظ می‌کند. ملکه فرماندار کل (governor general) را به‌عنوان نماینده خود در استرالیا بر اساس توصیه نخست‌وزیر منصوب می‌کند. فرماندار کل بنا به توصیه نخست‌وزیر، وزرا را منصوب می‌کند و برحسب عرف، تقریباً در تمام موارد تنها بر اساس توصیه‌های دولت عمل می‌کند.

سایت دولت استرالیا

 

استرالیا ازجمله کشورهای پیشرو درزمینهٔ دولت الکترونیک است. بسیاری از خدمات دولت استرالیا امروزه به شیوه الکترونیک و از طریق سایت‌های اینترنتی صورت می‌پذیرد.

آدرس سایت رسمی دولت استرالیا به آدرس: https://australia.gov.au است. در این سایت انواع خدمات و اطلاع‌رسانی‌های گوناگون انجام می‌شود و همچنین درگاه سایت‌های ایالت‌ های استرالیا قرار داده‌شده است.

کلام پایانی

دولت استرالیا یک دولت فدرال است که از 6 ایالت و 2 قلمرو نمایندگی می‌کند. ساختار دولت استرالیا بر اساس الگوی دموکراسی پارلمانی است که در آن مردم به‌پای صندوق رأی می‌روند و نمایندگان خود را انتخاب می‌کنند و حزبی که اکثریت کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص می‌دهد، دولت تشکیل می‌دهد و رهبر حزب نیز به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی می‌شود.

آشنایی با دولت استرالیا و تاریخچه آن برای کسانی که علاقه‌مند به مهاجرت به این کشور هستند جذاب و لازم است. اگر شما نیز علاقه‌مند به مهاجرت به استرالیا هستید، می‌توانید از مشاوره‌های ایران استرالیا بهره‌مند شوید. برای این منظور کافی است که فرم ارزیابی رایگان ایران استرالیا را تکمیل کنید تا همکاران ایران استرالیا در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار کنند.

سؤالات پرتکرار پیرامون حکومت استرالیا

حکومت استرالیا چه نوع نظامی است؟

نظام دموکراسی پادشاهی فدرال

ساختار دولت استرالیا از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است؟

قوه مجریه، مجلس، سیستم قضایی

عالی‌ترین مقام استرالیا چه کسی است؟

نخست‌وزیر بالاترین مقام در استرالیا به شمار می‌رود.

نخست‌وزیر استرالیا چگونه انتخاب می‌شود؟

رهبر حزبی که بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات نصیب خود می‌کند به نخست‌وزیری منصوب می‌شود.

دوره نخست‌وزیری در استرالیا چه مدت است؟

محدودیتی برای زمان نخست‌وزیری در استرالیا تعیین نشده است.

دولت‌های ایالتی در استرالیا چه اختیاراتی دارند؟

امور داخلی ایالت‌ها به دولت‌های ایالتی واگذارشده است.

آخرین دیدگاه‌ها