زبان استرالیا و فرهنگ استرالیایی

خانه|زبان استرالیا و فرهنگ استرالیایی

معرفی خدمات شرکت ایران استرالیا

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

در مورد زبان و فرهنگ استرالیا چه می­دانید؟

وقتی قصد مهاجرت به کشوری را دارید دانستن یک سری اطلاعات ازجمله زبان و فرهنگ آن کشور کمک می‌کند تا راحت‌تر با محیط و زندگی در جامعه کنار بیایید. آشنایی با زبان و فرهنگ استرالیا، تجربه زندگی در این کشور را دل‌چسب‌تر می‌کند. همان­طور که می­دانید استرالیا سابقه بسیار طولانی در مهاجرت­‌پذیری دارد. بدون شک موقعیت اقتصادی مستحکم و تنوع فرهنگی غنی که امروز این کشور از آن برخوردار است؛ حاصل همین سابقه طولانی مدت در مهاجرت است. در این مقاله به بررسی مختصری از زبان، مذهب، فرهنگ، آداب و رسوم، خلق­و­خوی و… مردم این کشور پرداخته شده است.

اگر رویای مهاجرت به استرالیا را دارید پیشنهاد می‌­کنیم حتما مقاله پیش رو را از دست ندهید.

معرفی زبان کشور استرالیا

به راستی زبان کشور استرالیا چیست؟ مردم این کشور به چه زبانی صحبت می‌­کنند؟ شاید خیلی از ما ندانیم که چه زبانی در استرالیا رایج است. زبان انگلیسی با گویش استرالیایی به عنوان زبان ملی کشور استرالیا شناخته شده است. زبان کشور استرالیا بیش از آنکه به زبان انگلیسی وابسته باشد، تحت تأثیر الگوهای مهاجرتی قرار گرفته است. زبان انگلیسی استرالیا و زبان انگلیسی بریتانیا تقریباً مشابه یک‌دیگر هستند. با این وجود، زبان استرالیا Strine نامیده شده است که معیار خوبی برای تفاوت­‌های آن با زبان انگلیسی است.

زبان استرالیای Strine رنگ بومی دارد و یک زبان عامی است که توسط مجرمین Cockney (لندن) و ایرلندی شکل گرفت، به همین دلیل Ozpech نیز نامیده می­‌شود. با گذشت زمان، این زبانِ بومی به عنوان بخشی از فرهنگ عامیانه میان مردم و زبان استرالیا جای گرفته است. با این حال استفاده از اصطلاحات بومی و عامیانه Strine در زبان استرالیا بسته به هر ایالت متفاوت است.

جالب است بدانید که در استرالیا مردم به زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند. تنوع زبان در این منطقه بسیار بالا است. در ادامه با ما باشید تا با زبان‌های رایج استرالیا بیش­تر آشنا بشوید.

زبان‌های رایج در استرالیا کدام است؟

خالی از لطف نیست بدانید که در استرالیا مردم به زبان­‌های غیر از انگلیسی هم صحبت می­‌کنند. کشور استرالیا از لحاظ تعدد زبان، چهارمین کشور انگلیسی زبان جهان بعد از آمریکا، انگلستان و کانادا است. آماری از بررسی زبان مردم استرالیا وجود دارد که در سال 2016 انجام شده است. نتایج این آمار نشان داد که بیش­تر افراد فقط انگلیسی صحبت می‌­کنند و تعداد کم­تری به زبان غیر انگلیسی صحبت می­‌کنند. به‌طورکلی 72/2 درصد از مردم فقط انگلیسی صحبت می­‌کنند و 20/8 درصد به زبان غیر انگلیسی صحبت می‌کنند.

جدول زیر آمار زبان کشور استرالیا را نسبت به جمعیت کل کشور استرالیا نشان می­‌دهد که به زبان­‌های انگلیسی و به غیر انگلیسی صحبت می­‌کنند. با توجه به جدول زیر می­توان مشاهده کرد که کشور استرالیا، از نظر فرهنگی بسیار متنوع است و درجه حفظ زبان­‌های مختلف اقوام و ملیت­‌های مختلف در این سال­ها به چه صورت بوده است.

خلاصه آمار زبان کشور استرالیا سال 2016
تعداد درصد
فقط انگلیسی 17,020,148 72/7
غیر انگلیسی 4,858,804 20/8
بیان نشده 1,522,684 6/5
مجموع 23,401,906 0/100

رایج­ترین زبان غیرانگلیسی در استرالیا

به صورت دقیق‌­تر با توجه به آمار 2016 گویش ماندارین با 5/2 درصد، به عنوان رایج­‌ترین گویش غیرانگلیسی در استرالیا شناخته شده است. گویش ماندارین گروهی از زبان‌های چینی است که در قسمت‌های شمالی و جنوب غربی چین صحبت می‌‌شود. جدول زیر آمار دقیق برخی از گویش‌­های دیگر رایج­ در کشور استرالیا و بررسی تغییرات آن­ها را از سال­‌های 2011 تا 2016 نشان می­‌دهد.

آمار زبان­های دیگر

در کشور استرالیا

سال 2016
تعداد درصد
ماندارین 596,703 5/2
عربی 321,720 4/1
کانتونیایی 280,943 2/1
ویتنامی 277,391 2/1
ایتالیایی 271,602 2/1
یونانی 237,853 0/1
فیلیپینی/ تاگالوگ 182,498 8/0
هندی 159,637 7/0
اسپانیایی 140,813 6/0
پنجابی 132,500 6/0

مردم کشور استرالیا از نظر مذهب بسیار متنوع هستند. دانستن مذهب‌­های رایج در کشور استرالیا قطعا جالب خواهد بود؛ برای دانستن این موضوع ما را همراهی کنید.

جایگاه مذهب در کشور استرالیا

حتما دانستن اطلاعات در مورد مذهب در کشور استرالیا برای مهاجرین جالب است. در واقع استرالیا کشوری سکولار بوده و مذهب در استرالیا آزاد است. در این کشور مذهب از حکومت جداست. شاید برایتان عجیب باشد که اگرچه ایالت و گروه‌­های مذهبی به عنوان نهادهای جداگانه حفظ می­‌شوند، اما نهادهای مذهبی هم­چنان نقش زیادی در جامعه استرالیا بر عهده دارند. به عنوان مثال، بسیاری از مدارس ابتدایی و متوسطه، بیمارستان‌­ها مراکز مراقبت از سالمندان و موسسات خیریه تحت مالکیت و بودجه سازمان‌­های مذهبی قرار دارند.

در حال حاضر، مسیحیت غالب‌­ترین دین در استرالیا است که در زمان استعمار توسط مهاجران انگلیس معرفی شد. در استرالیا همیشه درجه‌ای از تنوع مذهبی وجود داشته است. با این وجود، تنها در زمان لغو سیاست استرالیای سفید (در دهه 1970)، جوامع غیراروپایی توانستند به طور قابل‌توجهی خود را تثبیت کنند و تعداد آن­ها نیز رشد یافت. از آن زمان، این کشور شاهد تنوع رو به رشد آیین‌­های غیرمسیحی بوده است.

در یک سطح فرهنگی عمومی، استرالیایی‌­ها تمایل دارند از نمایش دین­داری آشکار جلوگیری کنند. سخنان عمومی مذهبی وجود ندارد که هویت ملی استرالیا را با مسیحیت ارتباط دهد. در حقیقت، معمولاً افراد برای بیان تمایز بین زندگی خصوصی و عمومی خود از بیان صریح اعتقادات مذهبی خود در محل کار اجتناب می­کنند. گفتگوها در مورد دین معمولاً در محیط‌­های خصوصی و افراد آشنا مورد استقبال قرار می‌­گیرد. با این حال، تبلیغ عمومی یا دفاعی از دیدگاه­‌های مذهبی فرد (از جمله بی­دینی) معمولاً قابل تأیید نیست.

با همه این تفاسیر در کشور استرالیا افراد مختلف می‌توانند آیین‌های دینی خود را آزادانه انجام دهند. مسجد و کلیسا و منیسه و معبد، همه و همه در استرالیا وجود دارد و هر شخص بسته به دین و اعتقاد خود به آن‌ها رجوع می‌کند؛ بنابراین انتظار می­رود دینِ مردم این کشور همانند فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها از تنوع زیادی برخوردار است. بیش از ۶۰ درصد مردم در استرالیا، مسیحی هستند و حدود ۲۰ درصد مردم هم دین خاصی ندارند. شایان ذکر است مسلمانان کم­تر از ۵ درصد از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند.

کلیساها نقش مهمی در توسعه اخلاق، سلامتی، آموزش و خدمات رفاهی ایفا می‌­کنند. از نظر مذهب اسلام، این کشور دارای مساجد مختلفی است که از مهم‌­ترین مساجد آن می­‌توان به مسجد آدلاید، آوبورن گالیپولی، لیکمبا، مسجد­الرسول و مسجد­الزهرا اشاره کرد.

چند درصد از مردم استرالیا مسیحی هستند؟

در این قسمت برای شما عزیزان اطلاعاتی از سرشماری عمومی نفوس و مسکن مردم کشور استرالیا تهیه شده است که در سال 2016 انجام شده است. نتایج این سرشماری نشان داد 61 درصد جمعیت استرالیا (14 میلیون نفر) وابسته به یک دین یا عقیده مذهبی هستند. مسیحیت بار دیگر با 12 میلیون نفر (86 درصد) به عنوان دین غالب در کشور استرالیا شناخته شد. تعداد مسیحیان از سال 2011 تقریباً 7 درصد کاهش داشته است. بیش از 43 درصد مسیحیان، کاتولیک هستند؛ در حالی که آنگلیکان 25 درصد از این آمار را به خود اختصاص دادند.

در رابطه با مذهب­‌های دیگر بیش از دو میلیون استرالیایی، مذهبی غیر از مسیحیت داشته­‌اند که 14 درصد از افراد مذهبی و 8 درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌­دهد. همان‌­طور که ذکر شد استرالیا مجموعه متنوعی از مردم را در خود جای داده است و این امر نیز از طریق طیف گسترده­ای از ادیان مختلف ثبت شده در سرشماری آشکار می‌­شود.

برجسته‌­ترین مذهب­‌های غیرمسیحی عبارت‌­اند از اسلام (600000 نفر)، بودیسم (560000)، هندو (440000)، سیک (Sikhism) (130000) و یهودیت (90000). در حقیقت از سال 2011 تا سال 2016 آیین سیک، سریع‌­ترین رشد را در استرالیا (74 درصد افزایش) پیش از آیین هندوئیسم (60 درصد افزایش) داشته است.

سایر اعتقادات معنوی که توسط استرالیایی‌­ها انجام می­‌شود شامل ادیان خاورمیانه (بهائی، مندایی، دروس، زرتشتی و یزیدی)، ادیان طبیعت (بت­پرستی، ویکان، آنیمیسم و ​​درویدیسم)، عقاید آسیای شرقی (تائوئیسم، کنفوسیونیسم، احترام نیاکان و شینتو) و اعتقادات سنتی بومی استرالیا. اگرچه استرالیا یک کشور عمدتاً مذهبی باقی مانده است، اما حدود یک­‌سوم کل استرالیایی‌­ها (30 درصد یا 7 میلیون نفر) “بدون دین” یا عقاید سکولار مانند الحاد، اومانیسم یا اگنوتیسیسم را داشته‌­اند. آمار تعداد افرادی که نشان می­‌دهند “بدون دین” هستند از سال 2011 تا 2016 تقریباً 50 درصد افزایش یافته است.

سرشماری سال 2016 هم­چنین نشان داد که اسلام و اعتقادات سنتی بومیان استرالیا آیینی بودند که دارای کم­ترین سن متوسط ​​(27 سال) بودند، در حالی که مسیحیت و یهودیت هر دو دارای سن متوسط ​​44 سال هستند. دقت داشته باشید که مذهب اشخاص جز اعتقادات شخصی آن‌ها بوده و سؤال کردن از مردم درباره مذهب و اعتقاداتشان جزو سؤالات خصوصی افراد به شمار می‌رود. مخصوصاً افرادی که از خاورمیانه ازجمله ایران، به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند روی این نکته توجه بیش­تری داشته چرا در خاورمیانه این سؤال محرمانه نیست. جدول زیر بخشی از تغییرات مذهب در کشور استرالیا را از سال 2011 تا 2016 نشان می­دهد.

مذهب در استرالیا سال 2016 سال 2011 رشد (%)
مسیحیت 12,201,600 13,150,671 7-
بدون مذهب 6,933,708 4,693,162 48+
اسلام 604,240 476,290 27+
بودایی 563,674 528,978 7+
هندوئیسم 440,300 275,535 60+
سیک 125,901 72,296 74+

از آن­جا که هر کشوری فرهنگ مخصوص به خود را داراست؛ کسب اطلاعات در رابطه با فرهنگ آن کشور، کمک شایانی در انتخاب کشور مناسب­‌تر برای مهاجرت خواهد داشت. برای شناخت فرهنگ این کشور با ما همراه باشید.

نگاهی به فرهنگ مردم استرالیا

جایگاه و اهمیت فرهنگ هر کشور در ایجاد محیط امن و آرامش­‌بخش وحتی پیشرفت اقتصادی آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. جالب است بدانید بیش از سه‌چهارم مردم استرالیا شهرنشین هستند. فرهنگ اصلی استرالیا معمولاً آداب‌ورسوم انگلیس/ سلتیک-غربی را در پیش گرفته است. فرهنگ غالب بر کشور استرالیا فرهنگی غربی مشتق شده از بریتانیا است. با این حال، این توصیف برای به تصویر کشیدن آرایش اجتماعی جامعه مدرن کم­تر مورد توجه قرار می­‌گیرد زیرا بسیاری از خانواده‌­های استرالیایی دارای هویت چند فرهنگی هستند. در حالی که قبلاً بیش­ترِ مهاجران از اروپا می ­آمدند، اکنون افراد زیادی از آسیا، آفریقا و قاره آمریکا به این کشور مهاجرت می­‌کنند. طبق سرشماری سال 2016، تقریباً نیمی (49 درصد) از کل استرالیایی­ها یا در خارج از کشور متولد شده‌­اند یا حداقل یک والد در خارج از کشور متولد شده‌­اند.

اکثر استرالیایی‌­ها چند فرهنگی (multicultural) بودنشان را قبول دارند؛ بنابراین این کشور به عنوان یک کشور چند فرهنگی شناخته شده است. استرالیایی‌ها به چند فرهنگی بودن خود بسیار اهمیت می‌دهند و در آرامش و باکمال احترام با هم زندگی می‌کنند. ملبورن، سیدنی و بریزبن مرکز فرهنگ‌های چندگانه محسوب می‌­شوند. فرهیختگی، تنوع و ذوق هنری و غذاهای خوشمزه این شهرها مشهور است…

سیدنی، مرکز اصلی فرهنگ، تاریخ و هنر این کشور است. سیدنی تنها شهری است که بیش­ترین تنوع فرهنگی را در استرالیا داراست. ملبورن نیز به عنوان یک مرکز اصلی هنری معروف در کشور استرالیاست. هم­چنین بریزبن، به داشتن چند‌فرهنگی مشهور است. حدود یک‌چهارم کودکان در این کشور، از پدر و مادری خارجی متولد شده‌­اند. بیش از 65% از مهاجرینی که در شهرهای سیدنی و ملبورن اقامت دارند به زبان­‌های مختلفی صحبت می‌کنند. اکثر مهاجرین در کشور استرالیا به زبان مادری خود صحبت می­‌کنند و به ندرت از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند.

نکته جالب‌توجه اینجاست که درعین‌حال که همه مردم حس تعلق به این کشور را دارند، هیچ فردی نگاه از بالا به پایین به شخص مهاجر ندارد چراکه اساس کشور بر مبنای مهاجرت بنا شده است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که:

 • ۲۵ درصد استرالیایی‌ها حداقل یکی از والدینشان خارج به دنیا آمده‌اند.
 • ۲۵ درصد استرالیایی‌ها خارج از این کشور به دنیا آمده‌اند.
 • از ۱۴۰ کشور جهان در استرالیا مهاجر وجود دارد.
 • ۲ درصد استرالیایی‌ها از مردم بومی و نژاد محلی می‌باشند.

شناخت آداب­ و رسوم مردمان کشورهای مختلف از جمله استرالیا همواره جذاب بوده است. برای شناخت هر چه بیش­تر این کشور زیبا با ما همراه باشید.

جایگاه مذهب در کشور استرالیا

تاکنون به این موضوع فکر کردید که آداب و رسوم در کشور استرالیا چگونه است؟ مردمان استرالیا بسیار خوش­گذران هستند و به برگزاری جشن­ها علاقه زیادی دارند، آنان جشن­های ملیتی مختلف را در کشورشان برگزار می‌­کنند. قطعاً چندفرهنگی بودن این کشور در این موضوع تاثیرگذار بوده است.

مردم استرالیا ارزش زیادی برای روابط قائل هستند و با توجه به اینکه از جمعیت به نسبت کمی برخوردار هستند؛ داشتن ارتباط خوب و سالم با یکدیگر برایشان اهمیت دارد. اصولاً در مذاکرات در تلاش‌اند که به نتایج برد- برد دست یابند و از آن­جایی که دو طرف از روحیه مثبتی برخوردار هستند؛ معاملات تجاری با سهولت بیش­تری به نتیجه می­‌رسد؛ بنابراین به تساوی حقوق انسان­‌ها نیز احترام می‌­گذارند.

در مناسبت‌­های مختلف از جمله کریسمس و روز تولد به یک‌دیگر هدیه می­‌دهند و در اکثر اوقات هدایا در همان زمان و در حضور فرد اهداکننده باز می‌شود، در صورت دعوت به خانه یک استرالیایی با خود گل یا شکلات ببرید ولی رسمی‌تر آن است که از قبل با میزبان تماس گرفته شود و در مورد اینکه چه چیزی را ترجیح می‌دهد سوال شود.

مردمان استرالیایی به مجله و روزنامه­‌خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از هزار و دویست عنوان مجلات در این کشور به چاپ می­رسد. از آن­جا که ورزش­های آبی بسیاری در آن­جا انجام می‌­شود و به داشتن سواحل زیبا شهرت جهانی دارد؛ این غیر ممکن است که در جایی که درباره استرالیا حرفی زده می­شود از رنگ آبی صحبت به میان نیاورند. رنگ غالب پرچم اکثر کشورهای حوزه اقیانوسیه، آبی است.

آداب مردم کشور استرالیا در دیدار اول

مردم استرالیا در دیدار اول، افرادی که به تازگی با آن­ها آشنا می­‌شوند را با اسم کوچک­شان صدا می‌­زنند و این کار را نشانه­‌ی کوچکی از برابری می­‌دانند. افراد ناآشنا به طور خلاصه پیشنهادات دوستانه­ای در اختیار شما قرار می‌­دهند؛ این موضوع برای استرالیایی­‌ها امری طبیعی است که با افراد غریبه صحبت کنند اما با بی­میلی پاسخ دادن به آن­ها بی‌­احترامی تلقی می‌­شود. در ادارات نیز همکاران همدیگر را با اسم کوچک صدا می­‌کنند.

دعوت به رستوران و کافی­ شاپ به معنی پرداخت صورت­حساب توسط ایشان نیست؛ بنابراین، در کافه‌­ها و رستوران­‌ها باید صورت حساب را خودتان پرداخت کنید. 🥴 در صورت دریافت دعوت‌­نامه، حضور و یا عدم حضور خور را به دعوت‌کننده به اطلاع می­‌رسانند. در صورت تاخیر در یک قرار ملاقات، تاخیر خود را طرف مقابل اطلاع می­‌دهند. در کشور استرالیا، سیگار کشیدن در مجامع عمومی ممنوع می‌­باشد­. بعد از عطسه کردن حتماً عذرخواهی می‌­کنند.

فرهنگ لباس در کشور استرالیا

مد لباس و پوشش در استرالیا بسیار مشابه با کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی است. مردم استرالیا برای اینکه کشوری با سرزمین‌های ساحلی دارند و در این چنین فضایی زندگی کرده­‌اند، پوشش متناسب با آب‌وهوای خود را دارند. از فرهنگ لباس در بین مردان و زنان استرالیا می­‌توان زیرپوش­‌های مردانه و شلوارک و پیراهن­‌های رنگارنگ را ذکر کرد که با توجه به سرزمین‌­های ساحلی و برای محافظت از نور خورشید مورد استفاده قرار می‌­گیرد. برای زنان لباس‌های گشاد اندونزیایی و هندی در ساحل رایج است تا از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنند.

البته لازم به ذکر است در ادارات، پوشیدن لباس‌­های ­سنتی ممنوع می­‌باشد. در فضاهای کاری در این کشور، خانم‌ها باید بلوز و دامن و مردها از کت و کروات استفاده کنند.

با دانستن مطالب قطعا آگاهی از خلق­و­خوی مردم استرالیا جذاب خواهد بود برای کسب اطلاعات جالب و خواندنی در این رابطه با ما همراه باشید.

خلق ­و­ خوی مردم استرالیا

بد نیست کمی هم درباره خلق و خوی مردم استرالیا بشنویم. استرالیایی‌ها مردمانی خونسرد، رک، متواضع، راحت و در عین حال صمیمی، خوش‌­مشرب و شوخ‌­طبع هستند، آن‌ها به صورت مستقیم منظور خود را بیان می‌کنند. شاید سواحل طویل و آرامش آن­ها، طبیعت شگفت‌­انگیز و هم­چنین کیفیت بالای زندگی علت خونسردی استرالیایی‌ها باشد و به طور معمول، هیچ‌چیز نمی‌تواند حال استرالیایی‌ها را بد کند.

صداقت، صمیمیت و اصالت برای مردم استرالیا اهمیت زیادی دارد. اساساً اهل خودخواهی و خودستایی نیستند و تمایلی به اغراق و تظاهر ندارد. معمولاً دستاورد و موفقیت‌­های خود را بزرگ جلوه نمی‌دهند و سعی می‌کنند در برابر موفقیت­‌هایشان متواضع باشند.

ارزش زیادی، برای حضور زن­ها در جامعه قائل هستند. بهتر است بدانید که در هنگام سفر به استرالیا، رسمی رفتار نکنید زیرا استرالیایی­‌ها از رفتا­رهای رسمی بیزارند. فقط کافی است در احوال­پرسی­‌ها به هم دست بدهید و لبخند بزنید.

فرهنگ بومیان استرالیا

بومیان استرالیا شامل افراد تیوی و تاسمانی هستند. سابقه زندگی آن­ها در استرالیا به بیش از 50 هزار سال می‌­رسد و این بومیان، بزرگ‌ترین بخش فرهنگ و تاریخ کشور استرالیا را تشکیل می­‌دهند. بررسی موزه­‌ها و هنر­های بومی برای بازدید از تاریخ بر جای مانده از گذشتگان، می‌­تواند انجام گیرد. هم­چنین بازدید از محله­‌های سنتی استرالیا و آشنایی با موسیقی سنتی و باستانی آن مناطق، منجر به شناخت فرهنگ بومیان استرالیا خواهد گشت.

با توجه به اینکه که کشور استرالیا موقعیت خاص جغرافیایی و روش زندگی مختلفی از بومیان تنگه تورس و اقیانوسیه داشته است که این امر در شکل‌گیری فرهنگ امروزی مردم استرالیا بی­تأثیر نبوده است. بومیان استرالیا از مخترعین بومرنگ و ساز بادی دیجریدو بومیان به شمار می­روند که از نماد‌های فرهنگی این کشور به شمار می‌رود.

چه تفاوت فرهنگی میان مردم استرالیا و ایران وجود دارد؟

شرایط به طور کلی مهم­ترین تفاوت فرهنگی بین مردم استرالیا و ایران را می­توان به صورت زیر خلاصه کرد که در ادامه به توضیح مختصری ازآن­ها پرداخته شده است:دریافت ویزای والدین در استرالیا عبارتند از:

۱. صمیمیت و غیررسمی بودن:

به طور معمول دانشجویان بین‌المللی به این سطح صمیمیت که در کشور استرالیا وجود دارد، عادت ندارند. از جمله این تفاوت­ها صدا کردن اساتید با نام کوچک آن­ها در دانشگاه­های استرالیا می­باشد؛ درحالی که این موضوع در کشورهای دیگر بی­احترامی به شمار می­رود. کشور استرالیا از آن­جا که با اساتید و دانشجویان را به طور مساوی برخورد می­کند؛ این فرهنگ را کاملاً عادی و طبیعی می­داند. استرالیایی­ها فرهنگ آرام و خونسردی دارند.

۲. تنوع فرهنگی:

مردمان کشور استرالیا به تنوع فرهنگی خود احترام می­گذارد و آن را پذیرفته­اند. این احترام به حدی است که حتی برخی از مراسم­های ملت­های مختلف را جشن می­گیرد. این مسئله همیشه فرصت مناسبی برای آشنایی با افراد جدید را برای دانشجویان ایرانی فراهم می­آورد که موجب کسب تجربیات جالب و جدید متنوعی خواهد شد. دانشجویان ایرانی معمولاً به محیط چندفرهنگی استرالیا تعلق‌خاطر پیدا می­کنند. علاوه بر آن یادگیری زبان­های متنوع، شرکت در جشن­های بین­المللی مختلف و امتحان کردن انواع غذاهای مختلف دنیا از مزیت­های زندگی در یک کشور چندفرهنگی به شمار می­رود.

۳. ساعات خدمات ­رسانی:

کافه­ها و رستوران­های کشور استرالیا (به جز در روزهای آخر هفته) در مقایسه با کشور ایران و سایر کشورهای آسیایی زودتر تعطیل می­شوند. ساعات کار آن­ها در روزهای معمول از ۹ تا ۱۷ و آخر هفته­ها ۹ تا ۲۰ است. ممکن است ایرانیان به این ساعات کوتاه خدمات­رسانی عادت نداشته باشید، البته جای نگرانی زیادی نیست، زیرا هایپرمارکت­های ۲۴ ساعته متنوعی مانند Coles، Kmart و Woollworth و… در استرالیا فعال هستند.

10 نکته خواندنی و جالب درباره بایدها و نبایدهای فرهنگ استرالیا

 1. قوانین راهنمایی و رانندگی به خوبی رعایت کنید و تا حد ممکن کم­تر از بوق استفاده کنید علاوه بر آن با برخورد مناسب به اتومبیل­های دیگر راه دهید.
 2. در هنگام گشت­ وگذار در سواحل، از علائم هشداردهنده پیروی کنید و آن­ها را جدی بگیرید.
 3. هنگامی که به مراسم و مهمانی و یا مجلس شام دعوت می­شوید هدیه ­ای همراه خود ببرید.
 4. برای اشاره به اشخاصی که به نظر می­رسد با فرد همراهش به طور رسمی ازدواج نکرده است ولی در کنار هم زندگی می­کنند؛ کلمه «پارتنر» را به کار ببرید. (در این کشور کلمات زن و شوهر قدیمی محسوب می­شوند و این کلمات را فقط برای اشاره به کسانی که به صورت قانونی ازدواج کرده­اند به کار ببرید).
 5. درمورد اصطلاحات و عبارات اختصاری کاربردی در استرالیا اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید اطرافیان را بهتر درک کنید.
 6. در کشور استرالیا رعایت حقوق شهروندی بسیار مورد توجه قرار می­گیرد؛ بنابراین رعایت حقوق و قوانین برای مثال در یک صف طولانی و غیره اهمیت دارد. در صورت عدم رعایت حقوق شهروندی ممکن است یک استرالیایی خیلی محکم­تر از سایر مناطق با افراد خاطی برخورد کند. از نظر استرالیایی‌­ها این یک رفتار ظالمانه است و برخوردهای سخت­گیرانه­ای اعمال می­کنند.
 7. در مراسم­ها و دورهمی­ ها چه به عنوان میزبان و چه به عنوان مهمان، به دنبال بررسی دقیق و موشکافانه احوال و جزئیات شخصی آن­ها نباشید.
 8. حتی در ارائه بلیط برای اتوبوس یا موارد دیگر قوانین را نقض نکنید، زیرا استرالیایی­ها ممکن است در چنین مواقعی شما را یک خلاف‌کار و… بپندارند.
 9. در محافل مؤدبانه­ ی استرالیایی­ها، نباید خصومت خود را نسبت به هیچ­کدام از این گروه­ها نشان دهید. اگر نسبت به زنان در جامعه، بیکارها و غیره جهت­گیری و نظر خاصی دارید بهتر است نظرات خود را مطرح نکنید. البته لازم به ذکر است در محافل دیگر ممکن است کمی این مسئله کم رنگ­تر جلوه کند.
 10. در یک معاشرت مؤدبانه با دیگر افراد از کلماتی که از لحاظ ادب و احترام مناسب نیستند مانند «معلول» برای معلولین و موارد مشابه دیگر استفاده نکنید.

کلام پایانی

ویژگی­های عالی کشور استرالیا از جمله چندفرهنگی بودن، آداب و رسوم متفاوت، مذهب آزاد و… این کشور را به گزینه­ای مناسب برای سفر و مهاجرت تبدیل کرده است. اگر با مطالعه فرهنگ و زبان این کشور علاقمند به دیدار و یا حتی مهاجرت این کشور رویایی شدید، پیشنهاد می­کنیم فرم ارزیابی رایگان ایران استرالیا را تکمیل کنید. با پر کردن اطلاعات خود در این فرم، مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و به سوالات مختلف شما در زمینه­‌های مختلف سفر و یا مهاجرت به کشور استرالیا را پاسخ خواهند داد.

پرسش و پاسخ

 1. زبان رسمی استرالیایی­‌ها چیست؟

کشور استرالیا زبان رسمی ندارند.

 1. مردم استرالیا به زبانی صحبت می­کنند؟

بیش­تر افراد، انگلیسی استرالیایی صحبت می­‌کنند.

 1. مذهب رایج در کشور استرالیا چیست؟

مذهب در استرالیا آزاد و بیش­تر مردم مسیحی هستند.

 1. فرهنگ مردم استرالیا چگونه است؟

استرالیا یک کشور چند فرهنگی به شمار می­رود.

 1. کشور استرالیا آداب و رسوم مردم خاصی دارد؟

به دلیل چند فرهنگی بودنشان، آداب و رسوم و جشن­های ملیت‌­های مختلف را در کشورشان برگزار می‌­کنند.

6. خلق­ و ­خوی مردم استرالیا چگونه است؟

استرالیایی‌ها مردمانی خونسرد، رک، خوش­مشرب، متواضع و راحت هستند.

آخرین دیدگاه‌ها