انواع مدارس در استرالیا

خانه|مدارس در استرالیا

معرفی خدمات شرکت ایران استرالیا

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

انواع مدارس در استرالیا

مدارس دولتی استرالیا

مدارس دولتی در استرالیا توسط ایالت‌ها اداره می‌شوند. این مدارس عموماً برای فرزندان افراد شهروند یا دارای اقامت استرالیا، بدون هزینه و رایگان هستند. گفتنی است که در برخی از ایالت ‌های استرالیا، فرزندان افرادی که ویزای موقت مانند ویزای دانشجویی دارند نیز از پرداخت شهریه معاف هستند.

ثبت‌نام بچه‌ها در مدارس دولتی استرالیا مستلزم دریافت تأییدیه ایالت است. افرادی که قصد دارند که از ایران برای مدارس دولتی استرالیا، ثبت‌نام کنند، در پروسه ثبت‌نام باید از ایالت هم تاییده بگیریند. در مدارس استرالیا، آموزش فقط به کتاب‌های درسی ختم نمی‌شود. دانش آموزان به گونه‌ای پرورش می‌یابند که می‌توانند به خوبی مهارت‌های ارتباط با دیگران را یاد بگیرند. مدرسه‌های دولتی در استرالیا، زیر نظر مستقیم آموزش‌وپرورش هر ایالت هستند.

مدارس خصوصی استرالیا

مدارس خصوصی در استرالیا توسط ایالات یا دولت اداره نمی‌شوند. اداره این مدارس، بر عهده‌ی سازمانهای خصوصی است که مورد تأیید سازمان نظارت بر مؤسسات آموزشی هستند. تمامی مراکز آموزشی می‌بایست کد CIRCOS داشته باشند. در مدرسه‌های خصوصی استرالیا، افرادی که اقامت این کشور را ندارند معمولا مبلغ بیشتری از اشخاص مقیم پرداخت می‌کنند. ثبت‌نام در مدارس خصوصی استرالیا، به‌صورت مستقیم و با مراجعه به مدرسه انجام می‌شود.

با توجه به اینکه، مدرسه هر محله (Suburb)، افراد ساکن در همان محله را ثبت‌نام می‌کند و افراد خارج از آن محله باید در مدرسه محله خوشان ثبت‌نام کنند، برای ثبت‌نام در مدرسه معمولاً قرارداد اجاره خانه یا گواهی سند منزل خواسته می‌شود. در مدارس خصوصی استرالیا، ممکن است روی یک آیین یا مذهب و فرهنگ مشخص تمرکز بیشتری شود. برای مثال، در مدارس مسیحی تعدادی از دروس مربوط به آیین مسیحیت نیز تدریس می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌شود، در انتخاب نوع مدرسه دقت لازم را داشته باشید.

ساختار مدرسه های استرالیایی

در این قسمت شما را با ساختار مدارس در استرالیا آشنا می کنیم، دقت داشته باشید که برای تمامی دانش آموزان در استرالیا، حضور در مدرسه تا سال 10 (سن 16 سالگی) اجباری می باشد.

سن ورود به مقطع پیش‌دبستان در استرالیا، معمولا ۴ سال است و طول این دوره نیز اغلب ۱ سال است. این مقطع اجباری نیست اما برای دانش آموزان بین‌المللی بسیار سودمند است. دوره پیش‌دبستانی هم در  مدرسه‌های دولتی استرالیا و هم مدارس غیردولتی این کشور ارائه می‌شود.

برای ثبت‌نام بچه‌ها در این مقطع، ابتدا باید فرم درخواست ثبت‌نام را برای مرکز آموزشی ارسال و منتظر نتیجه تأیید بود. ثبت‌نام، اصولا بعد از دریافت تأییدیه صورت می‌گیرد. در برخی از ایالات استرالیا، پیش‌دبستانی رایگان است. این دوره، در ایالت‌های مختلف استرالیا اسامی متفاوتی دارد.

در جدول زیر، نام مقطع پیش‌دبستانی در ایالت‌های مختلف و نیز شرایط سنی برای شروع این دوره معرفی شده است.

 ایالت نام دوره شرط سنی
 نیو ساث ولز  Preschool ۴ سال (تا ۳۱ جولای)
ویکتوریا  Kindergarten    ۴ سال (تا ۳۰ آوریل)
کوئینزلند  Kindergarten ۴ سال (تا ۳۰ جون)
استرالیای غربی Kindergarten ۴ سال (تا ۳۰ جون)
تاسمانیا  Kindergarten ۴ سال (تا اول ژانویه)
قلمروی مرکزی استرالیا  Preschool ۴ سال (تا ۳۰ آوریل)
قلمروی استرالیای شمالی Preschool ۴ سال
استرالیای جنوبی Kintergarden ۴ سال

            

شروع مدرسه در استرالیا – سال اول

در این مقطع، سن بچه‌ها معمولاً ۵ سال است و طول این دوره یک سال است. تمرکز دوره prep روی آموزش و پیشرفت کلی بچه‌ها است. این دوره، آمادگی مقطع دبستان است. این دوره نیز در ایالت‌های مختلف به نام‌های متفاوتی شناخته می‌شود. در زیر اطلاعاتی درباره نام این مقطع در ایالت‌های مختلف و نیز شرط سنی برای شروع این دوره مشخص شده است.

 ایالت نام دوره شرط سنی
 نیو ساث ولز  Kindergarten ۵ سال (تا ۳۱ جولای)
ویکتوریا  Preparatory    ۵ سال (تا ۳۰ آوریل)
کوئینزلند  Preparatory  ۵ سال (تا ۳۰ جون)
استرالیای غربی Pre-Primary ۵ سال (تا ۳۰ جون)
تاسمانیا  Preparatory ۵ سال (تا اول ژانویه)
قلمروی مرکزی استرالیا  Kintergarden ۵ سال (تا ۳۰ آوریل)
قلمروی استرالیای شمالی Transition ۵ سال (تا ۳۰ جون)
 استرالیای جنوبی Reception ۵ سال

مقطع ابتدایی (Primary school) – مدت زمان دوره بین ۶ تا ۷ سال برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال

مقطع ابتدایی در تمام ایالت‌های استرالیا به نام YEAR ۱ معروف است.این مقطع برای همه محصلین در استرالیا اجباری است. علیرغم تفاوت‌های جزئی در دروس ارائه‌شده در مدارس و در ایالت‌های مختلف، تمامی مدرسه‌های ابتدایی در استرالیا از یک سیلابس مشخص و یکسان که توسط دولت استرالیا تعریف‌شده، پیروی می‌کنند.

مدارس ابتدایی چه دولتی چه خصوصی، هیچ کدام امتحان ورودی ندارند. مدارس عموما مختلط هستند ولی مدارس تک جنسیتی نیز وجود دارند. دانش آموزان باید از یونیفرم مدرسه استفاده کنند که علاوه بر لباس مدرسه عموما شامل کیف، کفش و لباس ورزشی نیز هستند.

معمولا یک معلم تمامی دروس به غیر از هنر و موسیقی را تدریس می‌کند. امتحان پایانی استاندارد و یکسانی در سال‌های تحصیلی مقطع ابتدایی در استرالیا وجود ندارد. مدارس معمولا ساعت ۹ صبح آغاز شده و تا ۳:۳۰ بعد از ظهر ادامه دارند. دانش آموزان ناهار را در مدرسه صرف می‌کنند.

دانش آموزان در یک کلاس، عموماً همسن هستند، به‌عبارت‌دیگر سن دانش آموزان، سال تحصیلی آنها را مشخص می‌کند. حتی دانش آموزان خارجی هم پس از گذراندن دوره زبان و تشخیص اینکه آمادگی حضور در کلاس درس مدرسه را دارند، بر اساس سن کلاس‌بندی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال فرض کنید فرزند شما ۹ ساله است و در ایران در کلاس سوم دبستان درس می‌خواند. زمانی که به استرالیا می‌آیید، فرزند شما وارد مدرسه زبان می‌شود تا آمادگی لازم برای حضور در کلاس درس را پیدا کند. پس از گذراندن چند ماه در مدرسه زبان، اگر فرزند شما همچنان ۹ ساله باشد، به کلاس چهارم ابتدایی می‌رود چرا که در استرالیا دانش آموزان در ۹ سالگی کلاس چهارم دبستان هستند. خلاصه کلام اینکه، انتخاب سال تحصیلی در استرالیا بر اساس سن است و اهمیتی ندارد که فرزند شما در ایران چه کلاسی را گذرانده است.

سال تحصیلی در مقطع ابتدایی در ایالت‌های استرالیا

سال تحصیلی مدارس در استرالیا از ژانویه یا فوریه آغاز شده و تا ماه دسامبر ادامه دارد و به ۴ ترم تقسیم می‌شود. تعطیلات میان ترم حدود ۲ هفته و تعطیلات تابستان حدود ۵ هفته است. در جدول زیر، ترم‌های تحصیلی استرالیا و زمان شروع دوره‌های تحصیلی در مدرسه‌های این کشور مشخص شده است.

 

   ترم ۱ ترم ۲ ترم ۳  ترم ۴
زمان شروع دوره های تحصیلی در مدارس استرالیا   اواخر ژانویه تا اواخر مارچ اوایل آوریل تا اواخر جون اوایل جولای تا اواسط دسامبر اوایل اکتبر تا اواسط دسامبر

پیش نیازهای ورود دانش آموزان ایرانی به مدارس مقطع متوسطه در استرالیا

 

  • دانش آموزان ایرانی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال است و قصد ورود به مقطع متوسطه در استرالیا را دارند، باید تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشند. دانش زبان در حد مدرسه‌های ایران کفایت نمی‌کند. اگر با سطح زبان انگلیسی ضعیف‌تر وارد استرالیا شوید، مدرسه برای شما کلاس‌های پایه (معمولاً ۶ ماه) زبان انگلیسی برگزار می‌کند. این دوره‌های زبان در دپارتمان انگلیسی مدرسه و یا در مدرسه‌های زبان و قبل از ورود به کلاس‌های مدرسه برگزار می‌شوند.
  • ارائه کارنامه مقطع ابتدایی و راهنمایی مدرسه ایران الزامی است. ارزیابی دانش آموزان معمولا از روی دروس اصلی آنها (مثلا ریاضی) انجام می‌شود.
  • معرفی یکفرد به‌عنوان سرپرست در استرالیا، قیم یا سرپرست دانش‌آموز الزامی است. بهتر است قیم یا سرپرست بالای ۲۱ سال و از اعضای خانواده خود دانش آموز باشد. البته می‌توان اقوامی که در استرالیا زندگی می‌کنند را هم به‌عنوان قیم معرفی کرد. درصورت نداشتن اقوام، می‌توان گزینه هم خانگی با خانواده‌های استرالیایی را انتخاب کرد.

 

هزینه‌های تحصیل در مدرسه‌های استرالیا

 

هزینه‌های تحصیل در مدارس استرالیایی بستگی به نوع مدرسه (دولتی یا خصوصی) و اینکه در کدام ایالت هستند و چه نوع مدرسه‌ای  را انتخاب می‌کنید، متفاوت می‌باشند.

شهریه مدرسه‌های دولتی بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال است، درحالی‌که شهریه مدرسه‌های خصوصی بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ دلار در سال است. مدارس شبانه‌روزی ممکن است شهریه بین ۲۰٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰  دلار از شما درخواست کنند چراکه دیگر هزینه خوابگاه بر عهده‌ی مدرسه است.

به‌طورکلی شهریه مدرسه‌های استرالیا طبق جدول زیر متغیر است.

  نوع   شهریه (دلار در سال)
هزینه ثبت اولیه در مدرسه متغیر
شهریه مدرسه دولتی در سال ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰
شهریه مدرسه خصوصی در سال ۲۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰
شهریه مدرسه شبانه ۱۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰
هزینه بیمه سالانه   ۱۰۰
هزینه اسکان در هفته ۱۰۰ تا ۴۰۰
شهریه لباس مدرسه و کتب و… متغیر
 
 

انواع اسکان برای دانش آموزان در استرالیا

هر دانش‌آموز بسته به شرایط خود می‌تواند یکی از انواع مختلف روش‌های اقامت در استرالیا را انتخاب کند. در زیر خلاصه‌ای از روش‌های اسکان دانش آموزان در استرالیا شرح داده شده است.

۱.اسکان با قیم

در این حالت دانش‌آموز در آدرسی که قیم اعلام کرده است زندگی می‌کند. قیم می‌تواند پدر یا مادر یا خواهر یا برادر و یا یکی از آشنایان باشد. در این حالت تمامی مسؤولیت های دانش‌آموز بر عهده قیم است و ایشان باید پاسخگوی هرگونه مشکلی باشند.

۲. اسکان در مدرسه

بسیاری از مدارس شبانه استرالیا دارای خوابگاه با تمام امکانات هستند و دانش آموزان می‌تواند با پرداخت شهریه از تمامی امکانات ازجمله خوابگاه استفاده نمایند. هزینه این خوابگاه‌ها معمولاً بین ۱۰٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰ دلار در سال است. البته هزینه‌های گفته‌شده شامل شهریه مدرسه نیز هستند.

۳. همخانه شدن با خانواده های استرالیایی

در این روش که اخیراً بسیار شایع شده، دانش‌آموز به یک خانواده استرالیایی که مورد تأیید مدرسه است، تحویل داده می‌شود و آنها از دانش‌آموز مراقبت می‌کنند. مزیت این روش این است که دانش‌آموز می‌تواند در طول زندگی خود، فرهنگ زندگی استرالیایی و زبان انگلیسی را به خوبی آموزش بگیرد. غذا معمولاً روی هزینه‌ها حساب می‌شود و نیازی به هزینه جداگانه ندارد. هم خانگی بین ۱۱۰ تا ۲۸۰ دلار در هفته هزینه دارد.

در چنین حالتی، مسئولیت‌های قانونی دانش‌آموز بر عهده خانواده‌ای است که حمایت از دانش‌آموز را پذیرفته است. البته این خانواده‌ها معمولاً مورد تأیید مدارس و یا ارگان‌های خاصی قرار می‌گیرند.

۴. اسکان در مناطق روستایی با خانواده های استرالیایی

اسکان در مناطق روستایی مشابه روش هم خانگی است با این تفاوت که، در مناطق کم‌جمعیت و روستاها است. هزینه این روش معمولاً هفته‌ای ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار است.

فرم ارزیابی تحصیلی رایگان

جهت ارزیابی دقیق شرایط خود، فرم ارزیابی را پر کنید و منتظر پاسخ وکیل رسمی MARA باشید. اطلاعات خود را وارد کنید و منتظر پاسخ دقیق کارشناسان ما باشید. کارشناسان ایران استرالیا با توجه به شرایط و الویت های شما بهترین و سریعترین راهکار را برای شما لحاظ می کنند.

آخرین دیدگاه‌ها