نقشه استرالیا و ایالتهای استرالیا

 

خانه|نقشه استرالیا و ایالتهای استرالیا

معرفی خدمات شرکت ایران استرالیا

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

نقشه استرالیا و ایالتهای استرالیا

قبل از سفر به استرالیا بهتر است برای یک‌بار هم که شده نگاهی به نقشه استرالیا بیندازید و با موقعیت جغرافیایی این کشور آشنا شوید. این‌طوری می‌توانید به‌راحتی برنامه سفر را بچینید و شهرها و ایالات استرالیا را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم در مورد هرجایی که می‌خواهید زندگی یا سفر کنید، ابتدا یکسری اطلاعات کسب کنید. مطمئن باشید بدرتان خواهد خورد.

موقعیت استرالیا بر روی نقشه جهان

قبل از اینکه بخواهیم نقشه استرالیا را بررسی کنیم، بد نیست موقعیت استرالیا را بر روی نقشه جهان برانداز کنیم. استرالیا در جنوب آسیا، در بین اقیانوس‌های آرام، هند و منجمد جنوبی قرارگرفته است. استرالیا از شمال غرب به اندونزی، از جنوب شرق به نیوزلند و از شمال شرق به گینه‌نو نزدیک است. کشور استرالیا همراه با کشورهای نام‌برده و چند جزیره پراکنده دیگر که در اقیانوس آرام قرارگرفته‌اند، قاره اقیانوسیه را تشکیل می‌دهند. این قاره کم‌جمعیت‌ترین قاره در کل دنیا است.

اگر به نقشه نگاه کنید می‌بینید که دورتادور قاره‌ی استرالیا را آب فراگرفته است. شاید به همین دلیل، استرالیا را یک جزیره به حساب می‌آورند. اما همین نقطه‌ی به‌اصطلاح جزیره، به خاطر وسعت زیادی که دارد- کمی از ایالات‌متحده کوچک‌تر ـ یک قاره و یک کشور محسوب می‌شود. جالب است بدانید که تمامی مرزهای استرالیا، آبی هستند و طول آن‌ها به .۲۵٫۷۶ کیلومتر می‌رسد.

تفسیر نقشه استرالیا

استرالیا در نیمکره جنوبی واقع‌شده است. قاره استرالیا از سمت غرب به فلات غربی استرالیا و از شرق به رشته‌کوه‌های جداکننده‌ای منتهی می‌شود. موقعیت استراتژیکی استرالیا به‌گونه‌ای است که این قاره، اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند.

این سرزمین قدیمی‌ترین خشکی روی کره زمین است. بیشتر سرزمین‌های این قاره، هموار و خشک هستند. البته اگر به نقشه استرالیا دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که تمام خشکی‌های استرالیا در کنار هم نیستند. قسمتی از این سرزمین با مساحت کمتر، جزیره‌ای به نام تاسمانی است.

تقسیم‌بندی ایالت‌ها و قلمروها در نقشه استرالیا

همان‌طور که در نقشه استرالیا مشاهده می‌کنید، استرالیا دارای قسمت‌های مختلفی است که هر یک به‌عنوان ایالت (state) یا قلمرو (territory) شناخته‌شده‌اند. استرالیا از ۶ ایالت و ۲ قلمرو بزرگ تشکیل‌شده است. این شش ایالات و دو قلمرو در نقشه در کنار هم واقع‌شده‌اند و هرکدام تعدادی شهر را در دل خود جای‌داده‌اند.

حالا که بحث ایالت و قلمرو مطرح‌شده است شاید خالی از لطف نباشد اشاره‌ای هم به تفاوت بین ایالت و قلمرو داشته باشیم. ایالت و قلمرو بیشتر در نحوه حکومت با یکدیگر متفاوت هستند. قلمروها اختیارات کمتری نسبت به ایالت‌ها دارند.

درجدول زیر فهرست ایالات و قلمروهای استرالیا و برخی جزئیات مربوط به آن‌ها نمایش داده‌شده است.

نشان ایالت/قلمرو نام ایالت/قلمرو مخفف پستی پایتخت
استرالیای غربی ایالت استرالیای غربی WA پرث
ایالت ویکتوریا ایالت ویکتوریا VIC ملبورن
ایالت نیوساث ولز ایالت نیوساث ولز استرالیا NSW سیدنی
ایالت کوئینزلند ایالت کوئینزلند QLD بریزبین
ایالت تاسمانیا ایالت تاسمانیا TAS هوبارت
ایالت استرالیای جنوبی ایالت استرالیای جنوبی SA آدلاید
قلمرو شمالی قلمرو شمالی NT داروین
قلمرو مرکزی استرالیا قلمرو پایتخت مرکزی ACT کانبرا

آشنایی بیشتر با ایالات و قلمروهای استرالیا

گفتیم که استرالیا از شش ایالت و دو قلمرو تشکیل‌شده است. حالا هر یک از این سرزمین و مناطق چه موقعیتی دارند و در کجای استرالیا واقع‌شده‌اند، مباحثی هستند که قصد داریم در این قسمت به آنها بپردازیم.

ایالت استرالیای غربی (Western Australia State)

جمعیت: ۲٫۸۱ میلیون نفر

مساحت: ۲٬۵۲۹٬۸۷۵ کیلومترمربع

پایتخت: پرث

استرالیای غربی که با نام وسترن استرالیا نیز شناخته می‌شود، در ضلع غربی نقشه استرالیا واقع‌شده است. این ایالت حدود یک‌سوم از غرب استرالیا را در برگرفته است. ایالت استرالیای غربی با ایالت استرالیا جنوبی و همچنین قلمرو شمالی استرالیا هم‌مرز است.

اما شاید دوست داشته باشید بدانید که بر چه اساسی ایالت استرالیا غربی را بزرگ‌ترین ایالت استرالیا نام‌گذاری کرده‌اند. مساحت کل منطقه ۲٬۵۲۹٬۸۷۵ کیلومترمربع است. اگر سرچ کنید متوجه خواهید شد که این ایالت از ۹۵% کشورهای جهان بزرگ‌تر است. جمعیت : ۲٫۸۱ میلیون نفری آن، قریب ۱۱ درصد جمعیت استرالیا را تشکیل داده است. ۹۲ درصد از جمعیت ایالت استرالیای غربی در جنوب این ایالت زندگی می‌کنند.

در نماد (پرچم) استرالیای غربی، قوی سیاه به تصویر کشده شده است. قسمت عمده اقتصاد این ایالت برپایه استخراج و فناوری موادمعدنی، نفتی، گردشگری استوار است.

ایالت ویکتوریا (Victoria State)

جمعیت: ۶٬۶۸۹٬۳۷۷ نفر

مساحت: ۲۲۷٬۴۴۴ کیلومترمربع

پایتخت: ملبورن

ویکتوریا یکی از اصلی‌ترین ایالت‌های استرالیا است. این ایالت در جنوب شرق استرالیا واقع‌شده است. ویکتوریا در سال ۱۸۳۴ پایه‌گذاری شد و در سال ۱۸۵۱ هم‌زمان با پیدا شدن طلا در دو منطقه بارالات و بندی گو، از سیدنی جدا شد.

مرکز و پایتخت ایالت ویکتوریا شهر بزرگ ملبورن است. این ایالت از سمت شمال با نیو ساوت ولز، از غرب با استرالیای جنوبی و از جنوب با دریاهای آزاد هم‌مرز است. ایالت ویکتوریا با جمعیت بالغ‌بر ۶٬۶۸۹٬۳۷۷ به‌عنوان دومین ایالت پرجمعیت استرالیا شناخته‌شده است.

ایالت ویکتوریا، ازلحاظ وسعت کوچک‌ترین ایالت و به لحاظ جمعیت، دومین ایالت پرجمعیت استرالیا است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ایالت ویکتوریا، ملبورن است. قسمت اعظم جمعیت ویکتوریا در منطقه پورت فیلیپ اسکان دارند. شمال غرب ایالت ویکتوریا دارای آب‌وهوای گرم و نیمه‌خشک و امتداد سواحل آن، آب‌وهوایی متعدل دارد. اقتصاد ایالت ویکتوریا بر پایه خدمات مالی، بیمه و صنعت استوار است.

ایالت نیوساوت ولز (New Southwales State)

جمعیت: ۸٫۱۶۶ میلیون نفر

مساحت: ۸۰۱٬۱۵۰ کیلومترمربع

پایتخت: سیدنی

نیوساوت ولز یکی از قدیمی‌ترین ایالت استرالیا است. این ایالت در جنوب شرق استرالیا واقع‌شده است. ایالت نیوساوت ولز از شمال به کوئینزلند، از جنوب به ایالت ویکتوریا، از غرب به ایالت استرالیا جنوبی و از شرق به اقیانوس آرام ختم می‌شود.

در ایالت نیو ساوت ولز، کم‌ترین تعداد مهاجرین از انگلیس و بیشترین تعداد مهاجرین از چین هستند. این ایالت با بیش از ۸ میلیون جمعیت، به‌عنوان پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا معرفی‌شده است. گفتنی است که ایالت نیو ساوت ولز را بیشتر با نمادهایی مثل اپرا هاوس سیدنی (The Sydney Opera House)، هاربر بریج (Harbour Bridge) و کوه‌های آبی (The Blue Mountains) می‌شناسند. بیش از ۷۸۰ پارک ملی در ایالت نیوساوث ولز وجود دارد که جزو میراث فرهنگی به شمار می‌روند.

ایالت کوئینزلند (Queensland State)

جمعیت: ۵٬۱۸۴٬۸۴۷ نفر

مساحت: ۱٬۸۵۲٬۶۴۲ کیلومترمربع

پایتخت: بریزبین

ایالت کوئینزلند در شمال شرق استرالیا واقع‌شده است. مرکز این ایالت شهر بزرگ بریزبین است. ایالت کوئینزلند از جنوب به نیوساوت ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و همچنین ایالت ویکتوریا منتهی می‌شود.

وجود شهر بریزبین در این ایالت موجب شده، کوئینزلند به‌عنوان سومین ایالت پرجمعیت استرالیا شناخته شود. جالب است بدانید که ایالت کوئینزلند از ایران بزرگ‌تر است. این ایالت ازنظر وسعت بعد از استرالیای غربی، دومین ایالت بزرگ استرالیا است.

ایالت کوئینزلند به دلیل آب‌وهوای گرمسیری و نیمه گرمسیری که دارد به ایالت سان شاین یا ایالت آفتاب معروف است. آب‌وهوای گرمسیری و طبیعت بکر ایالت کوئینزلند، موجب جذب شمار زیادی از گردشگران شده است. بد نیست بدانید که ۱۰ شهر از ۳۰ شهر بزرگ استرالیا در کوئینزلند واقع‌شده‌اند. این منطقه، سومین اقتصاد بزرگ استرالیا محسوب می‌شود.

ایالت تاسمانیا (Tasmania State)

جمعیت: ۵۴۱٬۰۷۱ نفر

مساحت: ۶۸٬۴۰۱ کیلومترمربع

پایتخت: هوبارت

ایالت تاسمانیا یا تاسمانی جزیره‌ای است که در جنوب شرقی استرالیا واقع‌شده است. این ایالت به علت جزیره بودن با هیچ ایالتی دیگری مرز مشترک ندارد و توسط تنگه بأس از جنوب ایالت ویکتوریا جداشده است.

جزیره تاسمانی توسط آب‌های اقیانوس آرام و هند محصورشده است. البته ناگفته نماند که این جزیره با جمعیتی بالغ‌بر ۵۴۱٬۰۷۱ نفر، کوچک‌ترین ایالت استرالیا محسوب می‌شود. درصد زیادی از ساکنین این ایالت بومی و از توابع بریتانیا هستند. جزیره تاسمانی به دلیل کوچک بودن، معمولاً مهاجرین کمتری را پذیرش می‌کند. حدود ۴۰% از این ایالت شامل پارک‌ها و منابع طبیعی بکر هستند که در لیست میراث فرهنگی قرار دارند.

بیش از چهل درصد جمعیت تاسمانی در هوبارت؛ مرکز و بزرگ‌ترین شهر ایالت؛ زندگی می‌کنند. تاسمانیا از آب‌وهوای معتدل نسبتاً برخوردار است. ایالت تاسمانی اولین مؤسس حزب سازمان محیط‌زیست در جهان است.

ایالت استرالیای جنوبی (South Australia State)

جمعیت: ۱٫۷۷۱ میلیون نفر

مساحت: ۹۸۳٬۴۸۲ کیلومترمربع

پایتخت: آدلاید

این ایالت در جنوب کشور استرالیا واقع‌شده است. ایالت استرالیای جنوبی از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب به استرالیای غربی، از شمال به قلمرو شمالی و از شرق به ایالت‌های ویکتوریا و نیو ساوت ولز محدود می‌شود. استرالیای جنوبی چهارمین ایالت بزرگ استرالیا است.

این ایالت به لحاظ وسعت، رتبه ۴ و ازلحاظ جمعیت رتبه ۵ را در بین ایالات استرالیا دارد. بد نیست بدانید که بعد از نیوزلند، ایالت استرالیای جنوبی تنها منطقه‌ای بود که به زنان حق رأی و حتی نامزد شدن در انتخابات را داد.

بیشتر جمعیت ایالت استرالیای جنوبی در آدلاید؛ پایتخت آن ساکن هستند. نواحی نزدیک به دریا در جنوب این ایالت، سرسبز و آباد و نیمه شمالی آن خشک و تقریباً خالی از سکنه است. آب‌وهوای جنوب ایالت استرالیای جنوبی مدیترانه‌ای و بقیه نقاط خشک یا نیمه‌خشک است.

قلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory)

جمعیت: ۲۴۶٬۵۰۰ نفر

مساحت: ۱٫۴۲میلیون کیلومترمربع

پایتخت: داروین

قلمرو شمالی استرالیا همان‌طور که از نامش پیداست در شمال استرالیا واقع‌شده است. سرزمین شمالی از شرق به ایالت کوئینزلند، از جنوب به استرالیا جنوبی و از غرب به استرالیا غربی ختم می‌شود. شمال این ناحیه با دریا احاطه‌شده است. قلمرو شمالی استرالیا وسعت بسیار زیادی را دارد،

این منطقه ازلحاظ وسعت در میان ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا در جایگاه سوم قرار دارد. سرزمین شمالی استرالیا در بین ایالات دیگر به جوان‌ترین قلمرو معروف است.

گفتنی است که بیش از یک‌چهارم جمعیت این قلمرو بومیان استرالیا هستند. به‌واقع، بالاترین درصد جمعیت بومیان استرالیایی در قلمرو شمالی سکونت دارند. در قلمرو شمالی دو فصل جریان دارد؛ فصل بارانی ( اکتبر تا آوریل) و فصل خشک ( می تا سپتامبر ). میزان رطوبت هوا در این ناحیه بالاست.

برخی از زیباترین مناطق گردشگری استرالیا ازجمله پارک ملی کاتاجوتا، در سرزمین شمالی واقع‌شده‌اند.

قلمرو مرکزی استرالیا (Australia Capital Territory)

جمعیت: ۴۳۱٬۲۱۵ نفر

مساحت: ۲٬۳۵۸ کیلومترمربع

پایتخت: کانبرا

قلمرو مرکزی یا به عبارتی قلمرو پایتختی استرالیا در جنوب شرق استرالیا واقع‌شده است. این ناحیه، کوچک‌ترین قلمرو استرالیا است که در دل ایالت نیو ساوت ولز (NSW) واقع‌شده است. این سرزمین با هیچ ایالت دیگری هم‌مرز نیست. اهمیت قلمرو مرکزی به دلیل قرار گرفتن کانبرا، پایتخت استرالیا، در آن است.

اگر بخواهم موقعیت این منطقه را به‌طور دقیق مشخص کنیم، باید بگوییم که قلمرو مرکزی استرالیا در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غرب سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن واقع‌شده است.

ارتفاع بالای قلمرو مرکزی نسبت به سطح دریا و همچنین فاصله‌ای که این منطقه از ساحل دارد و مهم‌تر از همه عرض جغرافیایی آن باعث شده این سرزمین از آب‌وهوای چهارفصل مجزا برخوردار بشود. فعالیت‌های اقتصادی قلمرو مرکزی استرالیا در اطراف کانبرا که بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر آن است متمرکزشده است.

دریافت ویزای کارآفرینی استرالیا و عضویت در کانال تلگرامی مجموعه ایران استرالیا

پیوستن به کانال تخصصی سرمایه‌گذاری استرالیا

در این مقاله با صفر تا صد دریافت ویزای کارآفرینی استرالیا آشنا شدید. البته لازم است بدانید توضیحات هیچ یکی از ویزاها را نمی‌توان در یک مقاله خلاصه کرد. همه‌ی آن‌ها ابعاد و نکاتی دارند که نمی‌توانیم آن‌ها را در یک مقاله بگنجانیم.

در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر حتما به کانال تلگرامی ما بپیوندید.

عضویت در کانال تلگرامی ایران استرالیا کاملا رایگان است. به همین سادگی شما می‌توانید به صورت رایگان به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی داشته باشید.

کلام پایانی

خب عزیزان همان‌طور که مطالعه کردید، در این صفحه نقشه استرالیا و موقعیت ایالات و قلمروهای این منطقه را در نقشه برایتان شرح دادیم. امیدوارم مطالبی که توسط همکاران ما گردآوری‌شده‌اند، مفید واقع‌شده باشد. اگر شما عزیزان، در خصوص زندگی در استرالیا، کار در استرالیا یا دریافت انواع ویزا ازجمله ویزای کار استرالیا سؤالی دارید، می‌توانید با همکاران ما در شرکت ایران استرالیا در ارتباط باشید.

تیم ایران استرالیا مفتخر است با حضور وکیل مهاجرت به استرالیا؛ آقای هماپور؛ و با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری کند. برای برقراری ارتباط با ایران استرالیا کافی است وارد سایت شده و فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کنید یا در کانال تلگرامی ما عضو بشوید. کارشناسان ما پس از ارزیابی اطلاعات، در اسرغ وقت با شما در ارتباط خواهند بود. ایران استرالیا همراه شماست.

پرسش و پاسخ

در نقشه استرالیا، چند ایالت و قلمرو وجود دارد؟

۶ ایالت و ۲ قلمرو

ایالت تاسمانیا در کجای نقشه استرالیا واقع‌شده است؟

جنوب شرقی

ایالت نیوساث ولز در نقشه استرالیا با کدام ایالات هم‌مرز است؟

از شمال با کوئینزلند، از جنوب با ویکتوریا، از غرب با ایالت استرالیا جنوبی و از شرق با اقیانوس آرام

در نقشه استرالیا، کوچک‌ترین ایالت ازلحاظ وسعت، کدام ایالت است؟

ایالت ویکتوریا

بزرگ‌ترین ایالت در نقشه استرالیا کدام ایالت است؟

استرالیای غربی

قلمرو مرکزی استرالیا در کدام قسمت از نقشه استرالیا قرار دارد؟

جنوب شرقی

آخرین دیدگاه‌ها