اقامت استرالیا از طریق ویزای 491 استرالیا

خانه|ویزای 491 استرالیا

معرفی خدمات شرکت

آخرین آپدیت: امروز

مجموعه ایران استرالیا مرجع تخصصی  برای ثبت شرکت

با ما بیزینس خود را در استرالیا راه‌اندازی کنید.

ویزای ۴۹۱ استرالیا چیست؟

انواع دریافت ویزای کار را در جامع‌ترین صفحۀ فارسی‌زبان، ویزای کار استرالیا، شرح دادیم. گفتیم که سه نوع ویزای کار (بدون کارفرما) داریم. ویزای ۱۸۹ استرالیا، ویزای ۱۹۰ استرالیا و ویزای ۴۹۸ استرالیا. اخیراً ویزای ۴۸۹ حذف شد و ویزای ۴۹۱ مناطق کم‌جمعیت استرالیا جای آن را گرفت.
ویزای ۴۹۱ تا اینجا جدیدترین ویزای ارائه‌شده توسط ادارۀ مهاجرت استرالیا برای جذب نیروی کار ماهر به این کشور قلمداد می‌شود. این ویزا در راستای برنامه‌های دولت استرالیا برای توسعۀ مناطق کم‌جمعیت و جلوگیری از تراکم نیروی کار مهاجر در شهرهای بزرگ استرالیا طراحی شده است.

نخستین چهارچوب اجرایی ویزای ۴۹۱ استرالیا، روز ۹ آپریل ۲۰۱۹ به‌دنبال اعلامیۀ ادارۀ مهاجرت استرالیا و در قالب دستورالعمل شمارۀ Legislative Instrument – F2019L00578 اعلام شد. ادارۀ مهاجرت استرالیا دلیل اصلی طراحی این ویزا را کمبود نیروی کار ماهر در مناطق کم‌جمعیت اعلام کرده است اما واقعیت این است که دلیل اصلی این ویزا جلوگیری کردن از تراکم شهرهای بزرگ مثل سیدنی، ملبورن و بریزبین است.

این شما و این هم همۀ اطلاعاتی که در مورد ویزای ۴۹۱ استرالیا به آن‌ها نیاز دارید. باز هم اگر احساس کردید به اطلاعات بیش‌تری نیاز دارید، فرم ارزیابی رایگان و هوشمند ایران استرالیا را پر کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشاوران ما در مجموعۀ ایران استرالیا با شما تماس گرفته و راهنمایی لازم را در اختیارتان قرار دهند.

شرایط ویزای 491 استرالیا در یک نگاه

برای دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا نیاز به داشتن حداقل ۵۰ امتیاز خالص (با ۱۵ امتیاز کمکی می‌شود ۶۵ امتیاز) در سیستم امتیاز بندی استرالیا دارید؛ البته، ۵۰ امتیاز کف است. ممکن است با همین امتیاز شرایط را داشته باشید و همچنین ممکن است نیاز به امتیازات بالاتری جهت رقابت باشد.
حال فرض می‌کنیم شما ویزا را گرفته‌اید. در ابتدا امکان اقامت مؤقت پنج‌ساله در مناطق ریجنال یا کم‌جمعیت استرالیا برای شما وجود دارد. در طول این پنج سال باید حتماً سه سال در یکی از مناطق کم‌جمعیت کار و زندگی کنید. کار شما باید حداقل سالانه ۵۳.۹۰۰ دلار درآمد‌زایی داشته باشد. بعد از این سه سال شما به‌سرعت می‌توانید اقامت دائم استرالیا را به‌ دست آورید. یک سال بعد از دریافت اقامت می‌توانید برای شهروندی استرالیا اقدام کنید.

مدت‌زمان دریافت این ویزا به‌طور متوسط شش ماه است (البته با فرض همواربودن مسیر که در طول مقاله توضیح خواهیم داد). هزینۀ دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا هم برای یک نفر حدود پنج هزار دلار، برای دو نفر هفت هزار دلار و برای دو نفر با یک فرزند حدود هشت هزار دلار خواهد بود که البته هزینه‌های قانونی مراحل هستند.

ویزای ۴۹۱ استرالیا و زندگی در شهرهای ریجنال

برای ویزای ۴۹۱ استرالیا شما باید در شهرهای ریجنال یا کم‌جمعیت زندگی کنید. قبل از هر چیز لازم دانستیم توضیحی دربارۀ مناطق کم‌جمعیت استرالیا بدهیم. مناطق کم‌جمعیت استرالیا شامل تمامی مناطق استرالیا به‌غیراز سه شهر بزرگ سیدنی، ملبورن و بریزبن می‌شوند. بدین ترتیب، حتی شهرهایی مانند آدلاید، پرت، کنبرا، گولد کوست و یا جیلانگ هم در قالب شهرهای ریجنال محسوب می‌شوند.
نکتۀ قابل توجه اینکه به‌عنوان نمونه در ایالت نیوساوت ولز (NSW) حتی شهرهایی مثل وولنگانگ، ویانگ و یا گاسفورد که شهرهایی بسیار نزدیک به سیدنی هستند هم در قالب شهرهای ریجنال محسوب می‌شوند. این شهرها فاصله‌ای بسیار نزدیک با شهر سیدنی دارند و برخی از افراد که در سیدنی صاحب شغل هستند هم در این شهرها زندگی می‌کنند و روزها تردد دارند. برای مثال، شهر جیلانگ که یک ساعت با ملبورن فاصله دارد، جزو شهرهای ریجنال محسوب می‌شود.
بنابراین، در ویزای ۴۹۱ استرالیا این شانس برای افراد فراهم‌ شده که در مناطقی بسیار نزدیک به شهرهای بزرگ مانند سیدنی و یا ملبورن ساکن شده و مشغول به کار شوند. جهت دریافت اطلاعات بیش‌تر به صفحۀ مناطق رجینال استرالیا مراجعه کنید.

انواع ویزای 491 استرالیا

 • اسپانسر ایالتی ویزای 491 استرالیا

در این نوع اسپانسری برای ویزای ۴۹۱ استرالیا، فرد متقاضی باید توسط یکی از مناطق‌ ریجنال (کم‌جمعیت) استرالیا اسپانسر شود. درواقع، اگر شخص متقاضی کف امتیاز لازم را داشت،‌ باید بررسی کند که کد رشتۀ شغلی‌اش توسط یکی از مناطق کم‌جمعیت استرالیا اسپانسر می‌شود یا خیر.

بله، درست حدس زدید! انتخاب کد شغلی مناسب شاید نیمی از راه برای دریافت این نوع اسپانسری باشد.

برای این منظور باید رشتۀ شغلی خود را در لیست مشاغل موردنیاز استرالیا بیابید. سپس، برای دریافت اسسمنت شغلی از سازمان ارزیاب مربوطه اقدام کنید. پس از دریافت اسسمنت مثبت درصورتی‌که از ۵۰ امتیاز در سیستم امتیازشماری استرالیا برخوردار باشید، فرصت اقدام دارید. ایالت هم ۱۵ امتیاز بابت اسپانسری به شما ارائه می‌کند و شما از ۶۵ امتیاز لازم برخوردار می‌شوید.

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، برای این منظور باید ببینید کدام ایالت متقاضی رشتۀ شماست و آیا از شرایط آن ایالت برای دریافت دعوت‌نامه برخوردار هستید یا نه؟ این شرایط می‌تواند متفاوت باشد؛ برخورداری از یک امتیاز معین و یا امتیاز زبان مشخص گرفته تا شرایطی مانند زندگی در ایالت و…

در هر صورت اگر با برخورداری از اسسمنت مثبت و شرایط موردنیاز ایالت برای دریافت دعوت‌نامه اقدام کرده و دعوت‌نامۀ ایالت را دریافت کنید، می‌توانید برای دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا اقدام کنید.

 • ویزای 491 از طریق حمایت فامیلی

نحوه دریافت ویزای 491 استرالیا از طریق حمایت فامیلی

حمایت فامیلی را پایین‌تر برایتان شرح خواهیم داد اما به‌طور کلی اگر رشتۀ شما در لیست مشاغل موردنیاز استرالیا MLTSSL وجود دارد و اقوامی که در بالا گفته شد در استرالیا زندگی می‌کنند، شما قادر هستید از این روش استفاده کنید. این صفحه اطلاعات بیش‌تری دربارۀ جزئیات اسپانسر فامیلی استرالیا در اختیار شما خواهد گذاشت. حتماً مطالعه کنید.

اگر اقوامی در استرالیا دارید که اقامت دائم دارند و یا شهروند استرالیا هستند و در مناطق کم‌جمعیت زندگی می‌کنند، نوع حمایت فامیلی می‌تواند برای شما مفید باشد. فردی که قصد دارد شخص حمایت‌کننده شود، باید ساکن مناطق ریجنال تعیین‌ شده باشد، سن او بالای هیجده و نسبت او با شما و یا همسرتان باید از بین نسبت‌های زیر باشد:
پدر، مادر، فرزند، فرزندخوانده، برادر، خواهر، خواهرخوانده، برادرخوانده، عمو، دایی، خاله، عمه، برادرزاده، خواهرزاده، پدربزرگ، مادربزرگ، دخترخاله، پسرخاله، دخترعمه، پسرعمه، دخترعمو، پسرعمو، دختردایی و پسردایی.

فلسفۀ حامی‌شدن افراد از این قرار است که آن‌ها باید بتوانند فرد متقاضی را از نظر مالی، تأمین محل زندگی و شرکت در برنامۀ زبان انگلیسی به مدت دو سال حمایت کنند. البته، در عمل این تعهد چندان کاربردی ندارد و شما بعد از ورود به استرالیا طبیعتاً زندگی خودتان را با تکیه بر خودتان شروع می‌کنید اما دولت استرالیا صرفاً برای اطمینان، این تعهد کلی را به دوش حامی گذاشته است ولی نیازی نیست حامی مبلغی به کسی پرداخت کند.

ویزای 491 استرالیا و مراحل دریافت آن

دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا دقیقاً مشابه سایر ویزاهای کاری است؛ یعنی به‌طور خلاصه باید مراحل زیر سپری شود:

۱- لیست مشاغل ویزای ۴۹۱ و انتخاب کد شغلی

برای دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا شما باید به لیست رشته‌های موجود و مورد پذیرش در ایالات مراجعه کنید تا کد شغلی منطبق با رشته و سابقۀ تحصیلی و کاریتان را بیابید. به این نکته هم باید توجه کنید که آیا رشتۀ شغلی شما در ایالت مدنظر مورد درخواست هست یا اساساً جایی از استرالیا متقاضی آن هست؟ و یا اگر فامیل درجه‌یک در استرالیا دارید، اینکه آیا رشتۀ شما در لیست MLTSSL قرار دارد یا خیر؟ در غیر این صورت، ممکن است شما اسسمنت شغلی مثبت را انجام دهید و اما این اسسمنت روی دست شما باد کند؛ زیرا اساساً ایالتی خواهان رشتۀ شغلی شما نیست و یا اگر فامیلی دارید در استرالیا، اسسمنت شما از لیست اشتباهی گرفته شده است.

۲- انجام ارزیابی و معادل‌سازی مدارک

پس از آنکه نزدیک‌ترین رشتۀ شغلی به سابقۀ شغلیتان را یافتید، حالا وقت جمع‌آوری مدارک لازم برای ارزیابی شغلی یا همان اسسمنت است.

اینجا باید بررسی کنید که رشتۀ شغلی شما توسط کدام سازمان ارزیاب استرالیایی اسسمنت می‌شود. سازمان TRA، سازمان وت اسس، سازمان مهندسین استرالیا، سازمان متخصصین کامپیوتر، سازمان مدیران رده‌بالا و… ازجمله سازمان‌هایی‌ هستند که ممکن است اسسمنت شغلی شما را انجام دهند. به بوکلت‌های موجود در وب‌سایت‌های این سازمان‌ها مراجعه کنید و یا از مشاورۀ وکیل مهاجرت به استرالیا کارکشته استفاده کنید و مدارک لازم را برای اسسمنت شغلی جمع‌آوری کنید.

۳- امتیاز ویزای 491 استرالیا

با حداقل ۵۰ امتیاز خالص و ۱۵ امتیاز کمکی اسپانسری و داشتن نمرۀ زبان معادل ۶ آیلتس در هر مهارت می‌توانید ثبت امتیاز کنید.

حمایت فامیلی

در صورت داشتن اسسمنت مثبت،‌ اگر فامیلی در مناطق کم‌جمعیت استرالیا دارید و می‌خواهید از حمایت فامیلی استفاده کنید، نیازی به تأیید هیچ ایالتی ندارید و فقط ثبت امتیاز می‌کنید. البته، درست است که با ۵۰ امتیاز می‌توانید ثبت را انجام دهید اما امتیاز رقابتی مهم است. در حال حاضر، امتیاز رقابتی خالص شما باید ۷۰ (مجموعاً ۸۵ امتیاز) باشد تا امید داشته باشید.

اسپانسر ایالتی

در صورت داشتن اسسمنت مثبت، دارابودن حداقل ۵۰ امتیاز خالص در سیستم امتیاز بندی استرالیا و بازبودن رشتۀ شما در یکی از ایالت‌های مربوطه، امکان ورود به ثبت امتیاز و گرفتن دعوت‌نامه را دارید. البته باز هم ممکن است در رشتۀ شما رقابت باشد و افراد با امتیازات بالاتر از شما در صف هر ایالت باشند. حتماً باید الزامات ایالت بررسی شود. ممکن است برخی ایالات شرایط رقابت امتیازی داشته باشند درحالی‌که برخی از آن‌ها پرونده را براساس نوبت بررسی کنند.

۴- دریافت دعوت‌نامه و ثبت برای ویزا

اگر دعوت‌نامۀ ویزای ۴۹۱ استرالیای شما توسط هر ایالتی صادر شد، شصت روز زمان دارید تا هزینه‌های ویزا را پرداخت کنید و برای دریافت ویزا اقدام کنید. خوشبختانه دولت استرالیا پروسۀ ارائۀ ویزای ۴۹۱ استرالیا را در مدت‌زمانی خیلی سریع‌تر از سایر ویزاهای مهارتی تعریف کرده است.

۵- دریافت ویزای ۴۹۱

در این مرحله است که رؤیای شما محقق می‌شود.

ویزای 491 استرالیا و ۷ مزیت جالب

۱. راحت‌تربودن دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا نسبت به ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰
در شرایطی که دریافت ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰ به یک پروسۀ سخت و طاقت‌فرسا برای بسیاری از متقاضیان بدل شده، ویزای ۴۹۱ استرالیا یک شانس مناسب برای کسانی است که به فکر مهاجرت به استرالیا هستند. در شرایط کنونی برای دریافت دعوت‌نامه، ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰ برای بسیاری از رشته‌ها نیاز به امتیاز ۸ آیلتس و یا معادل آن PTE 79+ دارد. همچنین کف امتیاز، به امتیازهای ۹۰ به بالا در بسیاری از رشته‌ها رسیده است اما با امتیاز زبان پایین‌تر و امتیاز کلی حتی شاید ۵۰ خالص، از شانس دریافت دعوت‌نامه و ویزای استرالیا برخوردار خواهید بود. البته، این بسته به رشته و شرایط دارد و باید دقیق‌تر بررسی شود. ممکن است امتیازات بیش‌تری هم لازم باشد.

۲. بالاتربودن سرعت دریافت ویزای ۴۹۱
در عین حال براساس اعلام ادارۀ مهاجرت استرالیا، پروسۀ دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا به مراتب کوتاه‌تر از ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰ خواهد بود و در لحظۀ نگارش این مقاله، بازۀ زمانی حدود سه ماه (بعد از دعوت‌نامه) ویزا ارائه خواهد شد.

۳. برخورداری از بیمۀ درمانی
دریافت‌کنندگان این ویزا می‌توانند از سیستم خدمات درمانی رایگان استرالیا (مدیکر) مانند افراد دارای اقامت دائم استفاده کنند.

۴. تحصیل رایگان فرزندان
همچنین، فرزندان دارندگان این ویزا می‌توانند از مواهب تحصیل رایگان در مدارس دولتی بهره‌مند شوند.

۵. امکان کار و زندگی در مناطق کم‌جمعیت دیگر
با ویزای ۴۹۱ استرالیا می‌توانید در کلیۀ مناطق ریجنال استرالیا تردد کنید و محدودیتی برای این موضوع وجود ندارد. برای مثال، می‌توانید از ایالت استرالیای جنوبی اسپانسری بگیرید اما به شهر جیلانگ در نزدیکی ملبورن بروید و در آنجا کار و زندگی کنید.

۶. حق کار تمام‌مدت خودتان و همسر و فرزندان
به هر حال، شما می‌توانید برای پنج سال ویزای استرالیا داشته باشید، بدون محدودیت به این کشور سفر کنید و از اجازۀ کار تمام‌وقت بهره‌مند باشید.

۷. دریافت ویزا برای خانواده
اگر همسر و فرزند دارید، با دریافت ویزای شما، اعضای خانواده‌تان هم ویزا دریافت می‌کنند.

در‌واقع، برای افرادی که از شرایط مختلف امتیازی برای ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰ برخوردار نیستند، ویزای ۴۹۱ استرالیا یک انتخاب واقع‌بینانه است که با امتیاز بسیار کم‌تر، پروسۀ زمانی بسیار سریع‌تر و البته شاید هزینۀ مالی کم‌تر بتوانند راهی استرالیا شوند.

دو محدودیت مهم ویزای 491 استرالیا

 1. برخورداری از اقامت دائم در مقایسه با ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰
  مهم‌ترین وجه تمایز، بحث برخورداری از اقامت دائم در مقایسه با ویزاهای ۱۸۹ و ۱۹۰ است؛ به این معنا که ویزای ۴۹۱ تنها یک ویزای اقامت مؤقت است که پس از آنکه توانستید شرایط مربوط به این ویزا که در ادامه توضیح داده خواهد شد را کسب کنید، می‌توانید از اقامت استرالیا بهره‌مند شوید.
  طبیعتاً تا زمانی‌که شما از اقامت دائم استرالیا بهره‌مند نشده باشید، نمی‌توانید در شهرهای غیررجینال شامل سیدنی، ملبورن و بریزبن زندگی کنید.
 2. درآمد‌زایی
  چون ملزم هستید حقوق سالانۀ مشخصی را دریافت کنید، این موضوع می‌تواند محدودیت به شمار آید. به هر حال الزام به داشتن کف حقوق مشخص، موضوعی است که به‌عنوان محدودیت به حساب می‌آید.

هزینه ویزای ۴۹۱ استرالیا

برای دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا بحث هزینه‌ها تقریباً مشابه ویزاهای دیگر است. مضاف‌بر اینکه ممکن است منطقه‌ای که از آن دعوت‌نامه درخواست می‌کنید، برای بررسی اپلیکیشن هم هزینه‌ای جداگانه دریافت کند.

شما باید ابتدا هزینه‌های اسسمنت شغلی خود را بپردازید که بسته به سازمان ارزیاب بین ۵۰۰ تا ۱۴۸۰ دلار متغیر است. پس از آنُ هزینۀ بررسی اپلیکیشن ایالتی که بین ۲۰۰ تا ۳۳۰ دلار است را باید به ایالت بپردازید (در حالت حمایت فامیلی این هزینه را ندارید) و درنهایت هم هزینه‌های ویزای استرالیا در گام آخر باید پرداخت شود که برای نفر اصلی ۴۶۴۰ دلار، برای همسر ۲۳۲۰ دلار و برای هر یک از فرزندان زیر 18 سال ۱۱۶۰ دلار استرالیا است.

پس از اینکه به استرالیا رفتید و شرط سه سال کار و زندگی را برآورده کردید و قصد اقدام برای ویزای اقامت دائم ۴۹۱ استرالیا را داشتید، باید هزینه‌های جداگانه‌ای بپردازید. هزینۀ ویزای ۱۹۱ استرالیا برای متقاضی اصلی ۴۲۴۰ دلار استرالیا، برای همراهان بالای هیجده سال ۲۱۲۰ دلار استرالیا به ازای هر نفر و برای همراهان زیر هیجده سال ۱۰۶۰ دلار استرالیا به ازای هر نفر خواهد بود. 

نحوه تبدیل ویزای 491 استرالیا به اقامت دائم

برای اینکه بتوانید ویزای ۴۹۱ استرالیا که یک ویزای اقامت مؤقت است را به اقامت دائم استرالیا تبدیل کنید، باید شرایط ذکرشده در قانون را داشته باشید. برای این منظور باید حداقل سه سال در یکی از مناطق ریجنال کار و زندگی کنید اما با نگاه دقیق‌تر:

 • حداقل سه سال از بازۀ پنج‌ساله را در مناطق رجینال استرالیا زندگی کنید.
 • باید بتوانید در طول پنج سال ویزا، سه سال کار کنید.
 • باید بتوانید حداقل حقوق تعیین‌شده توسط دولت استرالیا که در حال حاضر ۵۳.۹۰۰ دلار استرالیا (درآمد مشمول مالیات)‌ در سال است را به دست آورید؛ باید این حقوق را در سه سال از پنج سال به دست آورید. الزامی نیست که این سه سال متوالی باشد اما باید حتماً سال مالی باشد؛ یعنی شروع از July و پایان هم ماه June در هر سال باشد؛ یعنی سه بار از July تا June باید حقوق ۵۳.۹۰۰ دلاری داشته باشید.
 • این درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری می‌تواند توسط هر یک از طرفین زن و شوهر به دست آید اما محاسبۀ مجموع درآمد زن و شوهر نمی‌تواند منجر به درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری شود. خود شما به تنهایی یا همسر به تنهایی باید ۵۳.۹۰۰ دلار استرالیا درآمد کسب کند.

در این صورت ‌ویزای شما بدون قیدوشرط می‌­تواند تبدیل به اقامت دائم استرالیا شود.

از کجا شروع کنم؟ فرم ارزیابی را پر کن

حالا که این مطلب را مطالعه کردید، شاید به این تصمیم رسیده باشید که شانس خود را برای دریافت این ویزای ارزشمند امتحان کنید. گام اول پرکردن فرم ارزیابی است تا به یک برآورد دقیق از شرایط کنونی خود دست یابید. منتظر شما هستیم. وکیل رسمی مهاجرت به استرالیا بهترین مرجعی است که می‌توانید برای مشورت به آن‌ها مراجعه کنید.

ویزای ۴۹۱ استرالیا و سؤالات متداول

آیا با ویزای ۴۹۱ می‌توانم برای بازدید به شهرهای دیگر استرالیا بروم؟

بله، ۱۰۰ درصد. شما برای رفت‌و‌آمد بین شهرهای دیگر استرالیا هیچ محدودیتی ندارید.

آیا می‌توانم با ویزای ۴۹۱ استرالیا،‌ ورود اولیه‌ام به شهر دیگری باشد و بعد از چند روز اقامت به ایالتی که من را اسپانسر کرده است بروم؟

بله، هیچ مشکلی نیست.

آیا ممکن است برای پیداکردن شغل با ویزای ۴۹۱ استرالیا کارفرما من را به‌خاطر ویزا قبول نکند؟

خیر؛ چون این ویزا پنج‌ساله است، کارفرما هم خیالش راحت است که شما به مدت لازم ویزا دارید تا برای او کار کنید.

آیا درآمد ۵۳.۹۰۰ دلار آن هم در مناطق رجینال که کم‌تر توسعه‌یافته هستند، ممکن است؟

توجه داشته باشید که درآمد اعلام‌شده، کف درآمد تعیین‌شدۀ دولت استرالیاست که با به‌دست‌آوردن کار تخصصی کاملاً در دسترس است. درواقع اگر شما بتوانید مطابق با تخصصی که در آن تحصیل کرده‌اید و یا سابقۀ کار دارید، کار تخصصی پیدا کنید، کسب این درآمد حتی در مناطق رجینال به‌راحتی در دسترس است اما اگر بخواهید با کار غیرتخصصی ساده یا به‌اصطلاح کارهای کژوئال این درآمد را کسب کنید، وضعیت برای شما قدری سخت‌تر خواهد بود و با کار غیرتخصصی نیاز به کار و زمان بیش‌تر برای کسب این درآمد است.

آیا امکان این هست که با داشتن ویزای ۴۹۱ شرکتی در استرالیا ثبت کنیم و یا بیزینسی راه‌اندازی کنیم؟

بله. با داشتن این ویزا منعی برای فعالیت‌های اقتصادی از این قبیل برای شما وجود نخواهد داشت.

آیا ممکن است درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری را از درآمد شرکت و یا بیزینسی که خودمان در استرالیا راه انداخته‌ایم ارائه کنیم؟

بله، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

آیا امکان این هست که ما این درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری را در ایران به‌ دست آوریم و با وارد کردن آن به استرالیا و دادن‌مالیات شرایط دریافت اقامت دائم را به دست آوریم؟

در کل، این موضوع می‌تواند شدنی باشد. حتماً با حسابدارتان در این زمینه در استرالیا مشورت کنید.

آیا می‌توانیم با دریافت ویزای ۴۹۱ راهی استرالیا شویم و در یکی از شهرهای رجینال زندگی کنیم ولی برای کار راهی شهرهای بزرگ شویم؟

پاسخ منفی است؛ زیرا شما با دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا مجوز اقامت، کار و تحصیل در مناطق رجینال استرالیا را به دست آورده‌اید. درصورتی‌که ادارۀ مهاجرت استرالیا از تخطی شما از این قانون آگاه شود، ویزای شما در معرض ابطال قرار می‌گیرد. در عین حال، چنین اتفاقی می‌تواند مانع تبدیل‌شدن اقامت مؤقت شما به اقامت دائم شود.

آیا ممکن است ویزای ۴۹۱ استرالیایی که دریافت‌‌‌‌‌‌‌‌ کردیم در آینده تحت تأثیر تغییر قوانین وضعیت دریافت اقامت دائم قرار بگیرد و یا ویزای ما اساساً باطل شود؟

پاسخ منفی است؛ زیرا تغییر قوانین دیگر شامل حال شما نخواهد شد. مانند دارندگان ویزای ۴۸۹ که علی‌رغم کنارگذاشته‌شدن این ویزا از سیستم مهاجرتی استرالیا، ویزاهایشان باطل نشده و طبق روال از پیش تعریف‌شده اقامت دائم دریافت می‌کنند. بنابراین، شما تحت هر شرایطی با داشتن ویزای ۴۹۱ استرالیا اگر بتوانید شرایط خواسته‌شده را احراز کنید، بعد از سه سال که طی شد، به‌سادگی برای اقامت دائم اقدام می‌کنید و یک سال بعد از اقامت هم برای سیتیزن‌شیپ اقدام می‌کنید.

برای تبدیل ویزای ۴۹۱ به اقامت دائم باید در آزمون زبان انگلیسی مجدد شرکت کرد؟

چنین چیزی نیست و شرایط دریافت اقامت دائم استرالیا پس از برخورداری از ویزای ۴۹۱ همان چیزی است که در بخش‌های پیش‌تر این مقاله به آن‌ها اشاره شد.

آیا برای تبدیل ویزای ۴۹۱ به اقامت دائم ریسکی متوجه این ویزا خواهد بود؟

خیر. اگر شما شرایط موردنیاز ویزا را انجام دهید، هیچ ریسکی متوجه شما نخواهد بود حتی تغییر قوانین.

آیا در ویزای ۴۹۱ فرزندان ما امکان تحصیل رایگان خواهند داشت؟

بله. در صورت برخورداری از ویزای ۴۹۱ استرالیا امکان تحصیل رایگان فرزندان شما در مدارس دولتی در دسترس است.

آیا با داشتن ویزای ۴۹۱ می‌توانیم با ارتقای وضعیت خود برای ویزای ۱۸۹ و ۱۹۰ اقدام کنیم؟

پاسخ منفی است و شما نمی‌توانید تا حداقل سه سال برای طیفی از ویزاها ازجمله ویزاهای مهارتی دیگر اقدام بفرمایید. درواقع، دارندگان ویزای ۴۹۱ بعد از ورود به استرالیا، علاوه بر ویزاهای یادشده نمی‌توانند برای ویزاهای ۱۳۲ یا ویزای استعداد، کسب‌وکار، ویزای ۱۸۶ یا ویزای اقامت کاری با اسپانسر کارفرما، ویزای ۱۸۸ استرالیا یا ویزای کارآفرینی و سرمایه گذاری استرالیا و ویزای ۸۲۰ یا ویزای همسر اقدام کنند.

با این حال، این امکان وجود دارد که در آینده تغییراتی در این زمینه اتفاق بیفتد. برای نمونه، ممکن است افراد بتوانند با خروج از استرالیا به‌صورت آفشور مجدداً برای ویزاهای مهارتی اقدام کنند.

آیا درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری مالیات در رفته است؟

بله. شما باید درآمد بیش‌تری داشته باشید تا با دادن مالیات به درآمد ۵۳.۹۰۰ دلاری برسید. مالیات را درواقع کارفرمای شما می‌دهد. ۵۳.۹۰۰ دلار پولی است که شما خالص از کارفرما می‌گیرید.

آیا واقعیت دارد که ممکن است در صورت دریافت ویزا مصاحبه‌های مجدد انجام شود و یا اطلاعات و مدارک بیش‌تری از ما دریافت شود؟

بله. شما با دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا متعهد به انجام تعهداتی هستید. بنابراین، در این پروسه اگر از شما اطلاعات بیش‌تری درخواست شود، لازم است ظرف ۲۸ روز اطلاعات خواسته شده را ارائه نمایید. همچنین، ممکن است از شما برای انجام مصاحبه‌ای به ادارۀ مهاجرت استرالیا دعوت شود و در مورد کار، زندگی و تحصیل شما در مناطق رجینال تحقیقات بیش‌تری انجام شود.

فرق ویزای قدیمی 489 با ویزای 491 جدید چیست؟

ویزای ۴۹۱ درواقع جایگزینی است برای ویزای ۴۸۹؛ چنانکه با آغاز فرآیند اعطای این ویزا، عمر ویزای ۴۸۹ به سر رسید. ویزای ۴۸۹ استرالیا یک ویزای چهارسالۀ مؤقت بود که برای اسپانسری به افراد ۱۰ امتیازی کمک می‌کرد. همچنین، شما می‌توانستید بعد از زندگی در مناطق رجینال به مدت دو سال و کارکردن به مدت یک سال برای اقامت دائم استرالیا اقدام نمایید اما آنچنان که گفته شد، شرایط ویزای ۴۹۱ قدری متفاوت است. ویزای ۴۹۱ ویزای پنج‌ساله است که باید سه سال از آن را کار و زندگی کنید تا بتوانید آن را تبدیل به اقامت دائم کنید.

من دارای نمرۀ زبان PTE 65+ هستم و اسسمنت مثبت از کد شغلی دریافت کرده‌ام که اکنون در یکی از ایالت‌ها باز است. امتیاز خالص من در حال حاضر ۵۰ است ولی درصورتی‌که همسرم هم اسسمنت مثبت دریافت کند و نمرۀ زبان معادل ۶ آیلتس کسب کند، همچنین خودم نمرۀ زبان PTE79+ کسب کنم و در آزمون ناتی موفق شوم، امتیاز ما به ۷۵ ارتقا می‌یابد. با این حال، آیا شانس به‌دست‌آوردن ویزای ۱۹۰ را دارم؟
توصیۀ شما به من چیست؟ به تلاش خود برای کسب ویزای ۱۹۰ ادامه دهم و یا از فرصت پیش‌رو برای ویزای ۴۹۱ استفاده کنم؟

پروسه‌ای که شما برای دریافت ویزای ۱۹۰ ذکر کردید، پروسه‌ای است طولانی و پرهزینه که درنهایت هم چشم‌انداز نهایی آن ۱۰۰درصد روشن نیست و می‌تواند دعوت‌نامۀ ۱۹۰ برای شما به همراه نداشته باشد اما اقدام برای ویزای ۴۹۱ با شرایطی که شما ذکر کردید، یک اقدام واقع‌بینانه برای دریافت هرچه سریع‌تر ویزای استرالیا است. البته، برای ویزای ۴۹۱ هم باید حتماً شرایط شما بررسی شود؛ اینطور نیست که صرف داشتن ۵۰ امتیاز برای دریافت ویزا کافی باشد.

آخرین دیدگاه‌ها